دمنوش ها به عنوان مکمل لاغری
12 مرداد

دمنوش ها به عنوان مکمل لاغری

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 97

دمنوش ها از دیرباز در طب سنتی ایرانی شناخته شده و در بسیاری از کتب درباره خواص مختلف دمکرده های مختلف گیاهی شنیده ایم. امروزه تبلیغات گسترده درباره تاثیر دمنوش ها بر روی لاغری ذهن بسیاری از افراد را مشغول کرده. باید بخاطر داشته باشیم در عین حال که تاثیر دمکرده گیهان دارویی بر روی بدن را رد نمیکنیم اما ادعای بسیاری از شرکت های تبلغاتی مبنی بر اینکه با استفاده از این دمنوش ها هفته ای 5 تا 10 کیلو وزن کم میکنید ادعایی کذب بوده و توجیه علمی ندارد.


در واقع دمنوش های لاغری باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن شده و با افزایش چربی سوزی سبب کاهش وزن میشوند. این گیاهان دارویی با پاکسازی بدن و تحریک سوخت و ساز مدر (ادرار آور) بوده و با بهبود گوارش فرد سلول های مرده را از بین برده و لاغری را بهمراه دارند. مصرف هر دمنوش لاغری سبب لاغری نمیشود. باید در نظر داشته باشیم که هیچ ماده غذایی و نوشیدنی معجزه گری جهت تناسب اندام وجود نداشته و رسیدن به اندام دلخواه اراده و پیروی از رژیم صحیح غذایی را لازم دارد. 

ورزش منظم، رژیم غذایی سالم و استفاده از دمنوش گیاهان و فراورده های لاغری به عنوان مکمل راه مناسبی جهت رسیدن به تناسب اندالم است. در نظر داشته باشید مانند سایر مواد غذایی استفاده بی رویه از دمنوش های گیاهی نه تنها مفید نیست بلکه عوارض جبران ناپذیری برای کبد، پوست و زیبایی و گوارش فرد ایجاد خواهد کرد. بنابراین استفاده بجا و به اندازه دمنوش ها ست که مواد موثره آنها را در اختیار فرد قرار داده و نتیجه مطلوب را بهمراه خواهد داشت. 

دمنوش های لاغری بر پایه گیاه سنا با اسامی انگلیسی چون  weight loss tea و یا Slimming tea شناخته شده اند که با اثر ملین جهت درمان یبوست نیز استفاده میشوند. 

همانطور که قبلا ذکر شد، کاهش وزن و چربی سوزی نیازمند برنامه غذایی سالم و ورزش و فعالییت بدنی میباشد که با تغییر در سبک و عادت های روزانه قابل دستیابی ست. در اینجا به شرح تعدادی از دمنوش های لاغری میپردازیم که برای استفاده به عنوان مکمل غذایی جهت لاغری و کاهش وزن موثر بوده و فرد را در جهت رسیدن تناسب اندام یاری میرساند.

 

دمنوش زنجبیل:

گیاه زنچبیل طبیعت گرم دارد وسبب افزایش سوخت و ساز بدن میشود. این گیاه حرکات روده را آسان میکند و اشتهای کاذب فرد را از بین میبرد. استفاده از دمنوش زنجبیل سبب لاغری سریع نشده و فرد را در راه رسیدن به تناسب اندام کمک میکند. 


دمنوش چای سبز:

طبق تحقیقات دمنوش چای سبز نقش موثری در لاغری افراد دارد. کافئین، تیانین و کاتچین سه عنصر اصلی چای سبز هستند که خواص انها مورد مطالعه قرار گرفته است. کافئین با تاثیر روی متابولیسم بدن و کاتچین به عنوان یک فلاونوئید انتی اکسیدانی به کاهش جذب چربی روده کمک میکند. طبق یک آمار افرادی که چای سبز را در برنامه روزانه خود قرار داده اند حدود 1.5 تا 3 کیلو در ماه وزن کم میکنند. اما بیاد داشته باشید استفاده از دمنوش چای سبز بیشتر از 6 فنجان در روز احتمال بروز مشکلات گوارشی و کبدی را بالا میبرد.


دمنوش چای ماچا:

چای ماچا نوعی چای سبز است که 10 برابر چای سبز ارزش غذایی داشته و با افزایش سوخت ساز بدن مقدار کالری بیشتری میسوزاند و به لاغری کمک میکند. استفاده از این دمنوش درکنار رژیم غذایی سالم میتواند در مکاهش وزن او موثر واقع شود.


دمنوش نعنا:

این دمنوش با افراش حرارت معده  قدرت هضم را بالا برده و چربی سازی در بدن را پایین میبرد. استفادهع از دمنوش نعنا در کنار غذا توصیه میوشد هرچند بهترین روش برای کاهش وزن محسوب نمیشود و استفاده طولانی مدت آن در کنار رژیم غذایی سالم نتیجه بخش خواهد بود. 


دمنوش جنسینگ:

این دمنوش که معنی آن در زبان چینی ریشه های مرد میباشد بدلیل شباهت ریشه های این گیاه به پای انسان به این اسم نامگذاری شده. النواع مختلف این گیاه در آسیا و آمریکا وجود دارد. این گیاه سوخت و ساز را بالا میبرد و چربی های اضافه را از بین میبرد. همچنین به قند خون کمک کرده و اشتهای فرد را کنترل میکند. جنسینگ همچنین با افزایش انرژی به روند کاهش وزن فرد بدون احساس خستگی کمک میکند.استفاده از این دمنوش جهت تناسب اندام در کنار سبک زندگی سالم بسیار توصیه میشود. 

 

دمنوش زرشک:

زرشک بیشتر در مناطق معتدل و نیمه استوایی اروپا، آسیا، آمریکا و آفریقا رشد کرده و سرشار از خواص چربی سوزی و کاهش وزن میباشد. استفاده از دمنوش این گیاه بسیار موثر بوده و استفاده روزانه آن در رژیم غذایی روزانه توصیه میشود. 


دمنوش کرفس و چای سبز:

کرفس خام حاوی ترکیباتی ست که دیر هضم میشود و احساس گرسنگی فرد را از بین میبرد، چای سبز در کنار کرفس نیز نقش چربی سوزی داشته و سوخت و ساز را بالا میبرد. ترکیب دمنوش این دوگیاه در کنار  سبک زندگی سالم مفید خواهد بود.


دمنوش به لیمو:

به لیمو دارای خواص دارویی بیشماری میباشد. این دمنوش با کنترل گرسنگی ریزه خواری را در فرد کاهش میدهد. سبب چربی سوزی شده و در تجزیه چربی ها در گوارش فرد تاثیر مثبت دارد. این دمنوش برای افراد با مشکلات گوارشی و معده نیز مناسب میباشد. استفاده از این دمنوش هم در لاغری و هم در عضله سازی در تمرینات ورزشی موثر است.


دمنوش چای دارچین:

این دمنوش کالری پایینی داشته و قند خون را کنترل میکند. این بدان معناست که اگر نوشیدنی های پرکالری از رژیم غذایی حذف و این دمنوش را مصرف کنیم میزان دریافت روزانه کالری را پایین میبریم. این دمنوش با کنترل قند خون در کنترل اشتها نیز نفش مهمی ایفا میکند.این بدان معناست که هر چه قند خون متعادل تر باشد اشتهای کاذب از بین رفته و بدن روند بهتری را برای سوزاندن چربی ها پیش خواهد گرفت. 


دمنوش مریم گلی:

در بسیاری از افراد استرس سبب ترشح هورمونی به نام کورتیزول شده و از آنجا مه کورتیزول روی قند خون تاثیر میگذارد اشتها را تحریک کرده و فرد به صورت کاذب احساس گرسنگی را تجربه میکند. بنابراین دمنوش مریم گلی که خواص آرامبخشی ذهن و بدن را داراست با کنترل استرس فرد در کنترل وزن فرد نقش مفیدی ایفا میکند. 


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو


ارسال نظر