علل و درمان گرمازدگی در تابستان
24 تیر

علل و درمان گرمازدگی در تابستان

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 108

گرمازدگی یکی از مشکلاتی ست که با افزایش گرمای هوا احتمال به ابتلا به آن بالا رفته و علی رغم اینکه مشکل بزرگی نیست بسیار اذیت کننده و میتواند تشدید شده و زمینه سازی برخی بیماری های جدی در فرد شود. بنابراین در اینجا به انواع مختلف گرما زدگی و راه های پیشگری و درمان آن میپردازیم:


انواع گرمازدگی از نظر شدت:


خفیف:

علائم این نوع گرما زدگی درد در شکم، بازو و ساق و تعریق زیاد بدلیل کمبود آب و املاح ست. نوشیدن آب و مایعات ولرم کشش عضلات دردناک و متوقف کردن ورزش از راه های پیشنهادی برای کم کردن علائم این نوع گرمازدگی ست. 


متوسط :

این نوع گرما زدگی سبب ضعف عمومی بدن، احساس خستگی شدید و در برخی موارد از حال رفتن است. سردرد، احساس تشنگی شدید، حالت تهوع و استفراغ و گیجی نیز از دیگر علائم این مشکل است. معمولا این مشکل زمانی پیش می آید که فرد یک یا چند روز کاری در یک هوای گرم فعالیت جدیدی را انجام میدهد، فعالیتی که تا قبل از این به انجام آن عادت نداشته است. نوشیدن آب در این موارد راه حل مناسبی نیست، زیرا این نوع تعریق سبب از بین رفتن مقدار زیادی آب و املاح از بدن فرد شده که نوشدنی های حاوی املاح، لباس خنک و استفاده از حوله خیس و خنک برای خنک کردن عضلات فرد پیشنهاد میشود. معمولا در اینگونه موارد مشورت با پزشک نیز توصیه میشود.


شدید:

از علائم اینگونه گرمازدگی میتوان به تهوع، استفراغ، حالت تشنج، کاهش سطح هوشیاری و کما اشاره کرد. در این موارد استفاده از وان یخ و استفاده از تکه های یخ روی کشاله ران، گردن و زیر بغل فرد لازم است. تماس با اورژانس و مراجعه به پزشک در این موارد ضروری ست. 


علائم کلی گرمازدگی:

توقف تعریق

قرمزی یا کبودی رنگ پوست

پوست داغ و خشک

تنفس بریده بریده

نبض سریع یا ضعیف

دمای بدن بالای 40 درجه

سردرد

حالت تهوع

گرفتگی عضلات

اختلال فکر و هذیان

رفتار خشونت بار همراه با آشفتگی و هیجان

بی حالی و بی حسی 

تشنج


تشخیص گرمازدگی توسط پزشک

پزشک معالج با اندازه یری فشار خون فرد و دمای بدن فرد و در برخی موارد گرفتن نمونه ادرار و آزمایش خون فرد را مورد بررسی و معاینه قرار میدهد. 


درمان گرمازدگی

برای درمان گرمازدگی ابتدا باید نوع گرمازدگی تشخیص داده شود. هر چقدر نوع گرمازدگی شدید تر باشد درمان فوری، و بستری فرد ضروری به نظر میرسد. معمولا ابتدایی ترین اقدام در درمان گرمازدگی فرد انجام روشی مناسب برای پایین آوردن دمای فرد است.


انواع مختلف گرمازدگی از نظر عامل ایجاد کننده:

گرمازدگی انواع مختلفی دارد که یکی از شایع‌ترین آنها، خستگی ناشی از گرماست. نوع دیگر آن که ممکن است کمتر با آن آشنا باشید سنکوپ گرمایی است. در ادامه به‌طور مختصر انواع مختلفی گرمازدگی و دیگر بیماری‌های ناشی از گرما را شرح می‌دهیم.


استرس گرمایی

اگر دمای بدن فرد بالا رفته و فرد نتواند خود را خنک کند دچار استرس گرمایی خواهد شد. استرس گرمایی میتواند سبب خستگی گرمایی و در بعضی موارد شدیدتر سکته گرمایی شود. از علائم این نوع گرمازدگی میتوان به سرگیجه، احساس تشنگی، ضعف عمومی بدن، سردرد و حالت تهوع اشاره کرد. بعد از مشاهده علائم استرس گرمایی فرد باید به محل خنک رفته، نوشیدنی های حاوی الکترولیت مصرف کند. الکترولیت ها مانند پتاسیم، کلسیم و سدیم هستند که رطوبت بدن را حفظ کرده و از دهیدراته شدن فرد جلوگیری میکنند. 


عرق‌سوز

گاهی قرارگرفتن طولانی در معرض گرما سبب ایجاد جوشهای ریز روی پوست میشود. این جوش ها به دلیل عرق بدن و لباس های زیر فرد ایجاد میشوند. تعویض لباس و استفاده از آب خنک برای کاهش این علائم کافی بنظر میرسند.


ضعف گرمایی

بسیاری از افراد به علت کار کردن در یک محیط گرم با دمای بالا دچار ضعف بدنی و استرس روانی میشوند. این مشکل بخصوص برای افرادی که به کار کردن در چنین محیطی وعادت نداردند پیش می آید. از علائم آن میتوان به دمای بالای بدن، تشنگی و ضعف، عدم تمرکز اشاره کرد. نوشیدن مایعات، پایین آوردن حرارت بدن توسط نوشیدنی های خنک و حوله خیس و خنکو همچنین دور شدن از محیط گرم توصیه میشود. در اینگونه موارد بهتر است فرد با ساعات کاری کمتر و زیاد کردن آن به مرور زمان از بروز چنین مشکلی پیشگیری کند. 


سنکوپ گرمایی

این حالت زمانی رخ میدهد که فرد دچار افت فشارخون شده و جریان خون به مغز او کاهش پیدا میکند. معمولا این مشکل با حبس شدن در یک محیط با دمای بالا رخ میدهد. معمولا قبل از سنکوپ گرمایی فرد دچار سرگیجه میشود، در این موقع نوشیدنی های خنک، دور شدن از محل، بالا گرفتن پاها و مراجعه به پزشک متخصص توصیه میشود.


گرفتگی و تورم عضلات ناشی از گرما

این اتفاق معمولا برای افراد ورزشکار و در حین انجام یک حرکت ورزشی سنگین رخ میدهد. این مشکل نشانه عدم تعادل الکترولیت در بدن است که معمولا گرفتگی در عضلات شکم، پا و بازو رخ میدهد. دور شدن از محل و استفاده از مایعات حاوی الکترولیت میتواند دمای بدن را متعادل کند. همچنین تورم دست ها، پا ها و یا مچ پا از دیگر انواع گرمازدگی ست که بخصوص برای افرادی که ساعت های طولانی در یک محیط گرم می ایستند رخ میدهد. این تورم ناشی از تجمع مایع در اندام هاست. خنک کردن بدن، نوشیدن مایعات و بالا گرفتن پاها نیز در این موارد توصیه میشود. 


فوریت های لازم برای فرد گرمازده

- لباس های فرد را درآورده و بدن او را در آب سرد فرو ببرید. استفاده از حوله یا پارچه خیس و خنک روی بدن فرد، و استفاده از قطعات یخ روی عضلات شکم، ران و زیر بغل نیز توصیه میشد. 

- قرار دادن فرد در یک محل خنک

- پاهای فرد را بالاتر از بدن قرار داده تا جریان خون بیشتری به سر فرد برسد.

- دست ها و پاهای فرد گرمازده را ماساژ دهید

- به فرد نوشیدنی های خنک حاوی الکترولیت بدهید.

- برای اطمینان از پایین آمدن دمای فرد، هر 10 دقیقه دمای فرد را از طریق مقعد اندازه گیری کنید. دمای ایده آل در این موارد بالاتر از 38 درجه میباشد.


پیشگیری از گرمازدگی

برای پیشگیری از گرمازدگی لازم است قبل از قرارگیری در گرما موارد زیر را رعایت کنید:

- حدالامکان از قرارگیری در معرض گرما در ساعات گرم روز خوداری  در صورت لزوم از قسمت های سایه راه بروید.

- اگر در محیط گرم کار میکنید هر 20 دقیقه از نوشیدنی های خنک استفاده کنید

- در روزهای گرم سال و یا در محیط گرم از لباس های گشاد، نخی، روشن و خنک استفاده کنید

- قبل از خروج از منزل آب زیاد بنوشید. اگر برای ورزش بیرون میروید قبل، بعد و در حین تمرین آب بنوشید.

- قبل از قرارگیری طولانی مدت در معرض آفتاب و یا در محیط با دمای بالا سعی کنید به تدریج بدن خود را به آن گرما عادت دهید. 

- اگر مجبور هستید ساعات طولانی در محیط گرم و آفتابی باشید حتما از چتر و یا کلاه استفاده کنید

- قبل از قرارگیری در محیط گرم و یا آفتابی برای مدت طولانی از غذاهای سبک و به مقدار کم میل کنید

- از علائم گرمازدگی آگاه باشید و درصورت بروز هرگونه مشکل سریعا اقدام به درمان کنید.

- حالت ادم یا آماس که از عرق سوز شدن و گرما بوجود می اید سبب تورم دست ها و پاها میشود. در این زمان سریعا جهت درمان گرمازدگی اقدام کنید. این حالت میتواند با تنگ شدن انگشتر و یا کفش فرد رخ دهد. 

- در فصل گرما از میوه ها و سبزیجات بیشتر استفاده کنید، این سبب تطبیق بیشتر با بدن با گرما خواهد شد.

- اگر از داروی خاصی استفاده میکنید، از پزشک خود درباره تطبیق آن با شرایط و محیط گرم مشورت بگیرید.


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو


تگ ها : گرمازدگی

ارسال نظر