بیبی چک و چگونگی استفاده از آن
25 خرداد

بیبی چک و چگونگی استفاده از آن

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 188

تست خانگی بی بی چک مدت هاست که به عنوان اولین روش فوری تشخیص حاملگی استفاده میشود. این تست با تعیین غلظت هورمون HCG در ادرار مادر اختمال بارداری در فرد را بررسی میکند.


انواع مختلف تست بی بی چک

نواری، که قسمتی از ان که در زیر فلش ها قرار دارد در داخل ادرار قرار میگیرد. نقاط C و T در این بیبی چک نتیجه بارداری یا عدم بارداری را مشخص میکند. برای بررسی نتیجه نوار بی بی چک حتما باید به صورت افقی قرار گرفته و خوانده شود.

دیجیتالی، در این نوع تست عبارت "Pregnant" بارداری و عبارت "Not Pregnant" به معنای عدم بارداری ست. در برخی از انواع این تست ها  ، عبارت های دیگری نظیز "+ YES" برای حالت باردار بودن و "- NO" برای نمایش حالت عدم بارداری استفاده میشود.


قطره چکانی، که دارای حفره ای است که برای تشخیص باید چند قطره ادرار با قطره چکان داخل آن ریخته شود. چند قطرع از ادرار در منطقه ای که حرف S نوشته شده ریخته شده و پس از چند دقیقه ، نتیجه حاصله مطابق خطوط C و T نمایش داده میود. برخی از این انواع بیبی چک قطره چکان هم در بسته بندی خود داشته تا مرحله انتقال ادرار راحت تر شود.


میله ای، که در آنها قسمت حساس به ادرار وجود دارد که هم میتوان مستقیم ادرار کرد و یا این قسمت را در ظرف ادرار قرار داد. روش استفاده از بیبی چک

طرز استفاده از بیبی چک های مدل مختلف تقریبا یکی ست. ابتدا مقداری از ادرار را در لیوان یا ظرف یکبار مصرف ریخته به صورتیکه به اندازه یک سانتیمتر از ظرف پر شود. حال یا از طریق قطره چکان یا خود ظرف مقداری از ادرار را روی بیبی چک ریخته و 3 الی 5 دقیقه بعد نتیجه را بررسی کنید. در مدل های نواری کافی ست بیبی چک را تا خط مشخص شده روی نوار داخل ظرف فرو برده و بعد از 3 ثانیه آنرا بیرون بیاورید. همچنین اگر از بیبی چک مدل قطره چکان استفاده میکنید چند قطره از ادرار را برداشته و روی حفره مشخص شده در روی دستگاه بریزید نتیجه را بعد از 3 الی 5 دقیقه بررسی کنید. 


بهترین زمان استفاده از تست

بهترین زمان استفاده از بیبی چک اول صبح و ناشتا است که هورمون HCG بیشترین غلظت را دارد و برای نمونه گیری مناسب است. بهترین روز استفاده از تست حاملگی ۲۰ الی ۲۵ روز پس از خونریزی قاعدگی است. همچنین در مواردی که فرد انتظار حاملگی را میکشد 3 الی 4 روز بعد از به تعویق افتادن قاعدگی زمان مناسبی برای تست حاملگی ست. مد نظر داشته باشید که روز رابطه جنسی الزاما به معنای روز لقاح نیست و زمان لقاح بستگی به روز تخمک گذاری مادر دارد. اما اگر رابطه جنسی چند روز زودتر از تخمک گذاری باشد نیز امکان بارداری وجود دارد زیرا اسپرم مردان میتواند تا 7 روز در بدن زن زنده بماند. معمولا ۷ الی ۱۰ روز طول میکشد تا سطح هورمون بارداری به مقداری برسد که توسط بیبی چک قابل بررسی باشد. اما باید مد نظر داشت که این زمن کمترین زمان ممکن است و میتواند در افراد مختلف متفاوت باشد. 


نکات مهم قبل از استفاده از بیبی چک:

1-پاکت را هنگام انجام تست باز کنید و این تست تنها یکبار قابل استفاده میباشد.

2-قبل از استفاده از بی بی چک تاریخ انقضای آن بررسی شود

3-پاکت کوچکتر که به عنوان جاذب رطوبت در بسته بندی وجود دارد نگهدارنده است و بعد از باز کردن پاکت دور انداخته شود.

4-قبل از استفاده از بیبی چک دستور العمل استفاده از آنرا بدقت خوانده و طبق آن عمل کنید.

5-بعد از قرار دادن ادرار روی دستگاه، دستگاه را بصورت افقی روی سطح صاف قرار دهید و به مدت 3 الی 5 دقیقه برای خواندن نتیجه صبر کنید


نتایج تست بیبی چک

برای بررسی نتیجه بیبی چک چند حالت زیر قابل تصور است:

- بر حسب میزان هورمون موجود در ادرار نتیجه مثبت بصورت 2 خط قرمز طی حدود 40 ثانیه ظاهر می شود.

- ظهور رنگ بعد از 5 دقیقه قابل اعتنا نیست و بهتر است تست چند روز بعد تکرار شود.

- هرگونه نتیجه بعد از 10 دقیقه درست نیست و در حکم نتیجه منفی تلقی می شود.


نتیجه مثبت: آشکار شدن دو نوار رنگی در ناحیه کنترل بیبی چک و پائین تر از آن

نتیجه منفی: آشکار شدن یک نوار رنگی در ناحیه کنترل بیبی چک

نکته مهم در استفاده از بیبی چک این است که رنگ آن بستگی به مدت زمان حاملگی دارد.


نتیجه تست کاذب:

مصرف برخی داروها مثل متادون، پرومتازین، کلردیازپوکساید و کاربامازپین

بیماری هائی از قبیل بیماری های پروتئینوری , هموگلوبینوری و کلا بیماری هایی که سبب ایجاد پروتئین و یا خون در ادرار میشوند

 آلودگی باکتریائی ادرار

وجود تومور در بدن و تولید HCG

وجود برخی کیست ها که سبب ترشح هورمون HCG میشوند

زایمان یا سقط جنین در چند ماه گذشته

نگهداری طولانی مدت ادرار و  یا استفاده از آن در ظرف غیراستاندارد

اشتباه پیروی کردن از دستور العمل بیبی چک ، روش اجرای تست و یا اشتباه در خوندان نتیجه  


سطح هورمون hCG در طول دوره بارداری

هفته سوم: ۵۰- ۵ ml/mIu

هفته چهارم: ۲۶-۵ ml/mIu

هفته پنجم: ۷۳۴۰-۱۸ ml/mIu

هفته ششم: ۵۶۵۰۰ – ۱۰۸۰ ml/mIu

هفته هفت و هشت: ۲۲۹۰۰۰ – ۷۶۵۰ ml/mIu

هفته نهم تا دوازدهم: ۲۸۸۰۰۰ – ۲۵۷۰۰ ml/mIu

هفته سیزدهم تا شانزدهم: ۲۵۴۰۰۰ – ۱۳۳۰۰ ml/mIu

هفته هفدهم تا بیست و چهارم: ۱۶۵۴۰۰ – ۴۰۶۰ ml/mIu

هفته بیست و پنج تا چهل: ۱۱۷۰۰۰ – ۳۶۴۰ ml/mIu

البته در نظر داشته باشید که این اعداد در افراد مختلف متفاوت است. سطوح پایین این هورمون می تواند نشانه حاملگی خارج رحمی،  سقط جنین و یا حاملگی پوچ باشد و سطوح بالای این هورمون میتواند نشانه چند قلو زایی باشد.


چه عواملی مقدار HCG را تحت تاثیر قرار دهد

غیر از داروهای هورمونی عامل دیگری مقدار این هورمون را تحت تاثیر قرار نمیدهد. این داروها برای درمان موارد نازایی استفاده میشوند. داروهایی نظیر مسکن ها، قرص های ضد بارداری، آنتی بیوتیک ها تاثیری روی میزان این هورمون ندارند.


تعداد دفعات اندازه گیری هورمون HCG

به طور معمول این هورمون تنها یکبار توسط پزشک اندازه گیری میشود مگر در موارد خاص چون سابقه سقط جنین، خونریزی، درد شدید شکمی که در این موارد پزشک معالج برای بررسی علل احتمالی بروز این موراد به بررسی میزان این هورمون در بدن فرد میپردازد.


بررسی میزان هورمون HCG در مردان

میزان این هورمون در مردان نیز جهت تشخیص تومورهای بیضه و نئوپلاسم کاربرد دارد.


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو


ارسال نظر