عوامل ایجاد کننده لکه های صورت و راه های درمان
28 اردیبهشت

عوامل ایجاد کننده لکه های صورت و راه های درمان

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 319

اگر ملانین به صورت یکنواخت در پوست پراکنده نشود لک ایجاد میشود. برای از بین بردن یا کمرنگ کردن لک های ناحیه صورت که آزاردهنده و گاه منجر به کاهش اعتماد بنفس فرد میشوند، روش های درمانی متفاوتی وجود دارد.

ملانین که یک رنگدانه قهوه ای ست و توسط سلول های ملانوسیت ترشح میشود، رنگ ظاهری پوست فرد را مشخص میکند. بنابراین رنگ های متنوع پوست افراد ناشی از مقدار ملانین پوست آنهاست. مقدار تولید ملانین به عواملی چون ژنتیک، میزان قرارگیری دربرابر نورخورشید، ترشح هورمون ها،و آسیبهای شیمیایی و ... بستگی دارد. افراد با پوست روشن حساسیت بیشتری نسبت به نور آفتاب نشان میدهند. از جمله روش های از بین بردن لکه ها میتوان به ماسک های صورت، اسیدهای لایه بردار، لیزر و گاهی حتی جراحی اشاره کرد.


عوامل تعیین رنگ پوست: 

ملانین، رنگدانه قهوه ای رنگ پوست

هموگلوبین، از ترکیبات خون است که به پوست رنگ قرمزی می دهد

کاروتن، رنگدانه های نارنجی پوست 

قرارگیری در معرض اشعه ماوراء بنفش یا تابش نور خورشید

استفاده از داروهای خاص


برای لکه های صورت چه کنیم؟

لکه های سطحی و کمرنگ به راحتی قابل برطرف شدن هستند و به پوست حالت درخشندگی یدهند. برای لکه های تیره که عمدتا به دلیل ترشح زیاد ملانین هستند راه های درمانی زیادی وجود دارد.

 

عواملی ایجاد لکه های پوستی:

بارداری

به هم خوردن تعادل هورمون های بدن

مصرف برخی از داروها

کمبود برخی ویتامین ها

کمبود خواب

استرس

نور خورشید


درمان لک با محصولات ضد لک در بازار:

در بازار محصولات متنوع زیادی برای درمان لک های پوست و روشن کردن پوست وجود دارد. اما بایددر ابتدای امر علت و منشا لک بررسی شود. برخی از عوامل ایجاد لک شامل موارد زیر میشود:


نور آفتاب

اکثر لک های پوست به دلیل قرارگرفتن در معرض نور آفتاب به مدت طولانی بوجود می آید. این نوع از لک ها که لک های سطحی پوست هستند با کرم های ضد لک قابل درمان میباشند.


اثرات بعد از التهاب پوست

برخی لک ها به دلیل بیماری های پوستی یا زخم هایی ایجاد میشوند که به آنها PIH نیز گفته میشود. احتمال بروز این مشکل در پوست های تیره بیشتر از پوست های روشن است زیرا افراد با پوست های سبزه ملانوزوم بیشتر و در نتیجه مستعد ایجاد کلوئید بیشتر هستند.

عوامل درونی

 جوش یا آکنه

 پسوزیازیس

 لیکن پلان

درماتیت آتوپیک

 درماتیت تماسی تحریکی

درماتیت تماسی آلرژیک

عوامل بیرونی

لیزر

آسیب ناشی از سوختگی

 درمان با اشعه غیر یونیزه

نورمستقیم نور آفتاب

پیل های شیمیایی


التهاب پوستی که سبب ایجاد لکه میشود (هایپرپیگمانتاسیون )

التهاب پوستی میتواند سبب تحریک ملانوسیت ها و در نتیجه افزایش تولید ملانین شود. درمان این نوع لک طولانی مدت است و ممکن است تا دوسال طول بکشد. برای جلوگیری از وخیم شدن این مشکل باید از کندن یا بازی کردن با ضایعه پوستی و قسمت ملتهب جدا خودداری کرد.


لکه های سفید و یا هایپوپیگمنتیشن 

لکه های سفید می توانند منشا مختلفی مانند سوختگی، تروما، یا تاول داشته باشند.


ویتیلیگو

ویتیلیگو که یک اختلال تولید رنگدانه است و سبب میشود ملانوسیت‌ها در برخی قسمت های پوست تخریب شوند. این مشکل با ایجاد نقاط کمرنگ روی پوست ایجاد میشود و اگر درمان نشود گسترش میابد. در بعضی موارد ظاهر ناخوشایند این مشکل پوستی باعث ایجاد مشکلات روحی در فرد نیز شود.


استرس از عوامل ایجاد لکه

نظریه های مختلفی وجود دارد که مطرح میکند یکی از دلایل لک بیماری استرس است. به اینصورت که استرس با تحریک سیستم ایمنی بدن سبب میشود سیستم ایمنی به سلول خودی حمله کرده و گاه این حمله شامل سلول رنگدانه پوست میشود که سبب میشود پس از خمله این سلول های رنگی در سلول تولید نشود و در نهایت لکه ایجاد شود. 


لکه های جای جوش :

برخی افراد که مبتلا به آکنه یا جوش هستند با دستکاری آنها سبب میشوند جوش بعد از خشک شدن بصورت لک در روی پوست باقی بماند. در بسیاری از این افراد تبدیل جای جوش ها و آکنه به لک رو ی پوست بصورت ژنتیکی و ارثی است. در بسیاری از افراد حتی بدون دستکاری تبدیل جوش به لک یک امر طبیعی است. این افراد برای درمان پوست خود باید زیر نظر پزشک قرار بگیرند. عدم مراجعه به پزشک و باقی ماندن جوش ها به مدت طولانی میتواند احتمال بروز لک را بالا ببرد خصوصا این امر با قرارگیری فرد زیر نور آفتاب بیشتر میشود. 


لکه حاملگی (ملاسما)

بر خلاف نام لک کلاسما که به لک حاملگی نیز معروف است این مشکل میتواند هم برای بانوان و هم برای آقایان رخ دهد. البته از 15 تا 50 درصد بانوان در دوران بارداری دچار این گونه لک ها میشوند که علت اصلی آن تغییر سطح هورمونی آنهاست. استفاده از ضد آفتاب های مناسب و سازگار با پوست از جمله راه حل های آسان و ارزان جهت جلوگیری از این انواع لک است.


لکه های پیری: اینگونه لکه ها با افزایش سن (معمولا بعد از 40 سالگی) در قسمت هایی از پوست که بخصوص بیشتر در معرض آفتاب هستند پدیدار میشوند، مانند پیشانی، گونه ها، ساعد و دستها ، که معمولا این لکه ها خطرناک نیستند.


دارو

برخی داروها مانند قرص های ضد بارداری، داروی ضد مالاریا، داروهای ضد تشنج، یا برخی بیماری ها مانند بیناری تیروئید و بیماری های کبدی سبب بروز لکه های پوستی میشوند. مشاوره با پزشک جهت بررسی علل و عوامل بروز لک ها بسیار مهم است. 

مصرف برخی داروها (مثل داروهای ضدبارداری، داروهای ضدمالاریا، TCA ها، داروهای ضدتشنج و داروهای ضد سرطان)، بعضی بیماری ها (مثل بیماری های تیروئیدی، آسم و بیماری های کبدی-کلیوی) می توانند باعث لکه های پوستی بشوند که درمان هر یک از این لک ها نیاز به مشاوره پزشک دارد چون علاوه بر درمان لک باید عامل به وجود آورنده لک هم درمان شود. بخصوص لک های منتشر در بدن باید جدی گرفته شوند و با پزشک مشورت شوند زیرا میتوانند نشانه برخی بیماری های جدی باشند.


راه های درمان لکه پوستی :

سه اصل کلی برای درمان لکه های صورت در نظر گرفته میشود:

برداشت رنگ سطحی پوست برای اینکه پوست بصورت طبیعی شروع به  لایه‌برداری کند.

فعالیت سلول‌های رنگدانه پوست بوسیله بازدارنده‌های ملانین سرکوب شوند.

مسبب اصلی ترشح زیاد ملانین تشخیص داده می‌شود تا اقدام مناسب انجام شود.


محافظت در برابر نور آفتاب

محافظت در برابر نور آفتاب یکی از راه های ساده ای ست که میتوان برای لک های پوست انجام داد اما متاسفانه اغلب مواقع این راه ساده فراموش میشود و یا به اندازه کافی جدی گرفته نمیشود. نور خورشید و به نوعی اشعه UV نور خورشید سبب افزایش تولید ملانین در پوست میشود. همچنین اشعه UV مقدار هورمون تحریک کننده آلفا ملانوسیت و آدرنوکورتیکوتروپیک را افزایش میدهد که خود موجب افزایش ترشح ملانین می شود.

 

استفاده از کرم ضد آفتاب

استفاده از ضد افتاب در طول روز حتی بدون قرارگیری در معرض نور آفتاب لازم است. استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF بالای 30 حداقل 15 دقیقه قبل از خروج از منزل وتمدید آن هر 3 ساعت به شدت توصیه میشود.


مراقبت بعد از زایمان 

در بیشتر موارد تیرگی های بوجود آمده در پوست به آهستگی و بدون درمان جدی رفع خواهند شد. داروهای ضدبارداری نیز که حاوی استروژن هستند موجب ایجاد کلوآسما میشوند. در برخی موارد این تیرگی ها بقدری زیاد هستند که راه دیگری برای جلویری از بارداری توصیه میشود. 

بعد از زایمان در صورتیکه لکه های پوست بعد از حداقل یکسال از بین نرود پیشنهاد میشود فرد با یک پزشک متخصص مشورت کند. در بیشتر موارد برای این افراد کرم های توصیه میشودکه حاوی یک ترکیب استروئید یا فلوئوسینولون، یک ترکیب روشن‌کننده به نام هیدروکینون و یک ترکیب رتینوئید موضعی یا ترتینوئین است. ممکن است استفاده از این کرم ها عوارضی مانند قرمزی، خشکی یا حساست در پوست را بهمراه داشته باشد، اما در نهایت این کرم ها سبب کم رنگ شدن و سپس محو شدن لکه ها خواهد شد.


استفاده از کرم های تجویزی

این کرم ها اغلب ترکیبات رتینول و هیدروکوئینون دارند که به لایه برداری کمک میکنند. در بیشتر موارد با استفاده مداوم و چندین هفته ای از این کرم ها میتوان نتیجه گرفت. 

برخی کرم‌های هیدروکوئینون شامل مواد موثره با غلظت بالایی هستند که مصرف خودسرانه آنها نه تنها باعث از بین بردن لکه نمیشود بلکه خود عامل ایجاد لکه های پوستی میشوند بنابراین تجویز پزشک برای این کرم ها از ملزومات است. 


استفاده از میکرودرم ابریژن

این روش یک روش موثر جهت لایه برداری پوست است که در آن پوست بوسیله کریستال ها ی ریز ساییده میشود. بعد از تغییر رنگ کریستال ها روی پوست تغییر رنگ داده و پوست آماده شستشو توسط نیروی مکش با قدرت بسیار بالایی میشود. مراقبت های بعد از این روش استفاده از کرم ضد آفتاب و عدم قرارگیری در معرض نور مستقیم نور خورشدی است. اگرچه این روش روشی آسان و موثر به نظر میرسد اما استفاده از آن نیاز به تایید پزشک مخصص دارد. همچنین استفاده مکرر از این روش میتواند سبب از بین بردن حالت طبیعی پوست، التهاب و خارش های پوستی شود.


استفاده از لیزر درمانی

لیزر برای موارد مختلفی استفاده میشود. لیزر یک طیف انرژی با طول موج منظم میباشد که با تابش روی پوست تو سط رنگدانه های پوست جذب میشود. با تنظیم قدرت لیزر از آن میتوان برای بیماران مختلف با نیازهای پوستی متفاوت استفاده کرد.

لیزر درمانی جهت لکه صورت سریع، بدن درد، و دوره استراحت کوتاه دارد. معمولا 15 الی 20 دقیقه بعد از لیزر پوست به رنگ طبیعی خود باز میگردد. 


انواع رایج لیزر:

دی اکسید کربن (CO2)- که جهت درمان چین و چروک، جای زخم، زگیل و مشکلاتی از این قبیل استفاده میشود.

اربیوم که جهت حذف چین و چروک و خطوط سطحی صورت، گردن، دست‌ها و سینه استفاده می‌شود. این نوع لیزر عوارض جانبی بسیار کمی دارد.


تعداد جلسات لیزر:

تعداد جلسه درمانی به نوع پوست فرد، نوع بیماری، نوع درمانی که برای پوست در نظر گرفته میشود و همچنین به واکنش پوست فرد به این درمان بستگی دارد.


از عوارض لیزر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

سوزش و خارش

ورم 

باقی ماندن اسکار

عفونت

انسداد غده‌های عرق و برآمدگی


موارد کاربرد لیزر

جای جوش و جای زخم بعد از بخیه، عمل، حادثه و ...

خطوط کششی پوست

خطوط دور چشم

منافذ عمیق پوست 

چین و چروک پوست

لکه های حاصل از نور خورشید

ملاسما 

کراتوز اکتینیک 

بافت نامنظم در برخی نقاط پوست


ساخت ضد لک های گیاهی و خانگی

بسیاری از متخصصان استفاده از محصولات طبیعی و نخانگی را برای از بین بردن لکه های صورت پیشنهاد میکنند این ضد لک ها مقرون به صرفه بوده و به راحتی در دسترس افراد هستند. گاهی ساخت این ضد لک ها تنها 2 یا 3 دقیقه وقت فرد میگیرد ولی تاثیر استفاده روزانه آنها چشمگیر میباشد. در اینجا ساخت چند ضد لک رایج و موثر را توضیح میدهیم:


ضد لک آلوئه ورا:

ژله داخل برگ های آلوئه ورا در آورده بعد از له کردن به ارامی روی پوست قرار دهید، به مدت 20 دقیقه این محلول را روی پوست نگاه داشته و سپس آبکشی نمایید. این درمان خانگی میتواند روزانه جهت رفع تیرگی های پوستی و درخشندگی بیشتر پوست استفاده شود.


ضد لک سیب زمینی:

سیب زمینی، خواص سفید کنندگی طبیعی دارد و نشاسته موجود در سیب زمینی به کاهش رنگدانه ها کمک میکند. سیب زمینی را پوست کرده و رنده کنید با یک قاشق عسل ترکیب کنید، آنرا روی پوست بمالید و 20 دقیقه بعد آبکشی نمایید. 


آب پیاز:

آب پیاز علی رغم بوی بد آن برای از بین بردن لکه ها  بسیار مناسب میباشد. به این صورت توسط پنبه یا پد آب پیاز را که رنده شده یا در مخلوط کن، مخلوط شده به صورت میمالید. بعد از اینکه محلول روی پوست خشک شد و گذشت 20 ذقیقه صورت را بشورید. این محلول میتواند روزانه استفاده شود.


ضد لک آب لیمو:

از آنجائیکه آب لیمو حاوی اسید است میتواند باعث تجزیه رنگدانه های ملانین شده و در در صورت استفاده مداوم ضرف یک الی 2 ماه رنگ تیره لکه ها را کاهش دهد. برش های گرد لیمو را روی لکه ها قرار دهید و بعد از 30 دقیقه آبکشی نمایید. 

 

ضد لک آب لیمو و شکر:

آب لیمو را با چند قاشق شکر هم بزنید بصورتیکه خمیر حاصل شود بوسیله یک چوب پنبه آنرا به لک های صورت بمالید و به 30 دقیقه با آب سرد آبکشی نمایید. برای جلوگیری از خشکی پوست، به این خمیر عسل نیز میتواند اضافه شود. همچنین میتوان برای رفع خشکی از کرم مرطوب کننده استفاده کرد.


ضد لک آب جعفری:

جعفری حاوی ویتامین های A و C میباشد که به تولید کلاژن در پوست کمک می کند. قسمت های بالای جعفری را خرد و در مخلوط کن بریزید، یک قاشق چای خوری آب لیمو و دو قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید. خمیر حاصل شده را به مدت 20 دقیقه روی پوست قرار دهید و سپس آبکشی نمایید. این خمیر میتواند هر شب استفاده شود. جعفری سبب رفع تیرگی های پوست و شفافیت و درخشندگی آن میشود.


ضد لک شیر:

یک پیمانه شیر را با نصف پیمانه عسل مخلوط کرده و آنرا مستقیما روی لکه های تیره پوست قرار دهید. بهتر است به مدت 10 دقیقه این محلول را روی پوست ماساژ دهید و سپس آبکشی نمایید. از این درمان میتوان روزانه برای رفع لکه های تیره پوست استفاده کرد


ضد لک خیار :

خیار از دیگر ضد لک های خانگی هست که حاوی ویتامین های مناسب جهت پاک سازی و رفع لکه های پوستی میباشد. برای ساخت آن یک خیار را با یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا و یک قاشق غذاخوری آب لیمو مخلوط کنید و روزانه به مدت 30 دقیقه روی پوست خود نگاه دارید و سپس آبکشی نمایید.  


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

ارسال نظر