تفاوت پاک کننده های پوست صابون،تونر و اسکراب در چیست؟
23 اردیبهشت

تفاوت پاک کننده های پوست صابون،تونر و اسکراب در چیست؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 469
همواره برای مراقبت های روزانه پوست محصولات متنوعی به ما پیشنهاد میشوند که انتخاب بهترین محصول سوال اساسی ذهن ماست. در اینجا به تفاوت ترکیبات و نحوه استفاده محصولات مختلف مراقبت از پوست میپردازیم..

انواع پاک کننده های صورت :


صابون ها

تونرها

اسکراب های پوست

شیر پاک کن ها

ژل های پاک کنندهصورت


بهترین و مناسب ترین شوینده پوست شوینده هایی هستند که PH مناسب پوست شما دارند. استفاده نابجا از صابون ها یا پاک کننده ها میتواند موجب خشکی، چروک و حساسیت های پوستی شود. متاسفانه اکثر صابون های موجود در بازار ایران دارای PH بالا و در نتیجه قلیایی هستند که سبب مشکلاتی از قبیل خشکی پوست میشوند.


شیر پاک کن یا Cleaning Milk

شیر پاک کن از ملایم ترین پاک کننده های صورت است وبا اکثر پوست ها سازگار است. به اینصورت که انواع فعالیت های روزانه که سبب ایجاد لایه دود، غبار، و با چربی روی پوست میشود با استفاد از شیر پاک کن ها از بین میرود. استفاده مکرر روزانه از صابون به هیچ وجه توصیه نمیشود. درعوض شیر پاک کن ها برای استفاده مکرر در روز نه تنها حساسیت یا خشکی ایجاد نمیکنند بلکه سبب شفافیت پوست و تا حدودی از ایجاد جوش جلوگیری خواهند کرد. طرز استفاده از شیرپاک کن: با استفاده از پنبه یا پد های آرایشی شیر پاک کن را به صورت دورانی روی پوست خود بکشید و تمام آلودگی های احتمالی را بین ببرید. اینکار میتواند 2 الی 3 بار در روز و یا تنها شب قبلا از خواب انجام شود.


ژل های پاک کننده یا Cleaning Gel

ژل های پاک کننده صورت مانند شیر پاک کن ها عمل میکنند با این تفاوت که بیشتر کف ایجاد میکنند. در اقع اکثر ژل های پاک کننده صورت برای پوست های چرب مناسب بوده و تمام آلودگی ها و لایه های چربی حاصل آرایش یا عوال دیگر را از بین میبرند. این ژل ها هم میتوانند در طول روز استفاده شوند و هم در شب قبل از خواب. بسیاری از متخصصان توصیه میکنند با توجه به اینکه پوست معمولا در طول شب به ترمیم خود میپردازد استفاده از پاک کننده ها کمک بزرگی به پروسه ترمیم پوست میکند. همچنین با افزایش سن مراقبت از پوست اهمیت بیشتری نیز پیدا میکند. زیرا پوست برای تولید کلاژن به کمک بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد. استفاده از از این پاک کننده برای از بین بردن لایه های مرده و تنفس پوست بسیار اهمیت دارد. با اینحال استفاده از شیر پاک کن برای افراد با پوست های خشک و حساس مناسب تر از ژل های پاک کننده میباشد. طرز استفاده از ژل پاک کننده: با استفاده از پنبه یا پد های آرایشی ژل پاک کننده را به صورت دورانی روی پوست خود بکشید. استفاده از ژل میتواند در روز و یا شب باشد. در مواردی که استفاده از آن افزایش میابد استفاده از یک کرم مرطوب کننده ملایم برای رفع خشکی احتمالی پوست نیز توصیه میشود.


اسکراب ها، Scrub

اسکراب ها یک لایه بردار ملایم هستند که با ذرات ریزی که در آنها وجود دارد برای سایش و لایه برداری پوست مناسب میباشند. برای استفاده از اسکراب ها ابتدا صورت با یک پاک کننده تمیز شده و بعد بصورتی که صورت خیس و یا نمناک است اسکراپ روی پوست مالیده میشود. اسکراب ها منافذ پوست را کوچک کرده و میتوانند تاثیر مثبت روی کم رنگ شدن جوش های سر سیاه و آکنه داشته باشند. صر فنظر از نوع پوست استفاده از اسکراپ میتواند یک تا دو بار در روز استفاده شود.

اسکراب ها در انواع مختلف برای پوست های متفاوت عرضه میشود. اگر فرد با پوست حساس و خشک از اسکراپ قوی به صورت مکرر استفاده کند کریستال های داخل اسکراپ تنها سبب نازک تر شدن، ناهموار شدن و آسیب پذیری بیشتر فرد خواهد شد. استفاده از اسکراپ مناسب پوست به صورت یک مراقبت از پوست روتین میتواند تمیزی، شفافیت و سلامت پوست را بهمراه داشته باشد.


چگونه از اسکراب ها استفاده کنیم:

به این صورت است که پس از تمیز کردن پوست با یک پاک کننده مناسب اسکراب را بصورت دورانی روی پوست بمالید. این نکته حائزاهمیت است که استفاده زیاد از اسکراب پوست سبب نازک شدن و شکنندگی پوست میشود. توصیه میشود برای پوست های چرب هفته ای 3 الی 4 بار و برای پوست های خشک هفته ای یک یا دوبار استفاده از اسکراب مجاز است. همچنین از اسکراب پوست پس از وکس، شیو، اپیلاسیون، لیزر، و اصلاح موی های زائد به هر طریقی، به شدت بپرهیزید.

استفاده از لایه بردارها به دوصورت انجام میگیرد:لایه برداری فیزیکی و لایه برداری شیمیایی. لایه برداری شیمیایی از طریق فرایند پوسته سازی سبب از بین رفتن سلول های مرده میشود. پوسته سازی فیزیکی پوست فرایندی بسایر خشن و نامنظم است که سبب آسیب به پوست خوهد شد.


اسکراب ها با لایه بردارهای AHA و BHA چه تفاوتی دارند:

نکته در این است که اسکراب ها براحتی سطوح مرده پوست را که خورشید ایجاد کرده از بین میبرند. اسکراب برای از بین بردن جوش های چرکی یا لکه ها گزینه مناسبی نیست.لایه بردارهایAHA وBHA بطور مستقیم جهت از بین بردن لایه های مرده و بازسازی پوست از طریق نفوذ به خفره های پوستی وارد عمل میشوند و سبب جوان تر شدن پوست میگردند. استفاده از اسکراب ها و لایه بردار ها در مناطقی از پوست که منافذ باز بیشتری دارند تاثیر بیشتری دارد. این مناطق شامل پیشانی، روی گونه ها، بینی و چانه است.


تونر Toner:

تونرها یکی دیگر از ترکیبات مناسب جهت پاکسازی پوست از هرگونه آلودگی، غبار و چربی ست. اغلب تونر ها آبکی هستند ولی میتوان انواع ژلی و سرمی آنها را نیز در بازار پیدا کرد. تونربرخلاف صابون که قادر نیست به منافذ پوست نفوذ کند، سبب پاکسازی و شفافیت و جوانتر شدن پوست میگردد. تونرها شامل ترکیبات مختلف هستند. برخی از آنها که مخصوص پوست های چرب تولید میشوند حاوی ترکیبات الکل هستند که ترکیبات منقبض کننده آنها منافذ پوست را کوچکتر میکند. این محصولات خواص آنتی باکتریال و ضد آکنه داشته و چربی پوست را تعادل میبخشند. تونرها، محرك جریان خون در عروق پوستی هستند بصورتی که استفاده از آنها خون را براحتی به سطح پوست میرساند.. تونرهای قابض چربی‏ های اضافی پوست را کاهش داده و باعث کوچکتر شدن منافذ باز پوست می شوند. برخی دیگر که ترکیبات بر پایه آب دارند مخصوص پوست های خشک هستند.

اکثر تونرها از محلول‌های بر پایه آب ساخته شده اند که حاوی اسانس های گیاهی یا عصاره گیاهان بوده و دوز آنها بر اساس نوع پوست متفاوت است. از آنجائیکه تونر قلیایی نیست، PHاسیدیته را تنظیم می‌کند و برای انواع پوست مناسب است . تونر با جمع آوری ذرات ریز آلوده کننده، داخل منافذ پوست را پاکسازی و باعث شفافیت پوست میشود. استفاده از تونر بصورت برنامه منظم روزانه بخصوص برای افراد با پوست های چرب و براق و جوانانی که پوست مستعد آکنه دارند بشدت مناسب است.


چگونه از تونر استفاده کنیم، Toner:

پس از پاک کردن پوست با صابون، شیرپاک کن و یا انواع دیگر پاک کننده ها، چند قطره از تونر روی صورت ریخته و با استفاده از پنبه یا پد آنرا کاملا روی پوست بمالید. تونر روی پوست باقی میماند و نیازی به آبکشی ندارد. آنرا میتوانید تا 2 بار در روز استفاده کنید. اگر بعد از استفاده احساس خشکی یا التهاب دارید تعداد استفاده را کم کنید. تونر دارای ترکیبات آرام کننده و رطوبت رسان میباشد که توصیه میشود در کنار محصولات آرایشی به صورت روزانه و منظم استفاده شود.


چه زمان و چگونه از تونر استفاده شود: تونر باید بعد از تمیزی صورت و قبل از کرم مرطوب کننده استفاده نمود. هچگاه تونر را جایگزین پاک کننده های صورت نکنید.


تونرمناسب انواع پوست:

ترکیبات مختلف تونر برای انواع پوست به شرخ زیر میباشد:


- آلوئه ورا: رفع التهاب و قرمزی پوست مناسب پوسته های حساس

- روغن چای سبز: ضد باکتری مناسب پوست های جوشی و چرب

- بابونه: آرام بخش مناسب پوست حساس

- گل رز: آبرسان مناسب پوست های معمولی تا خشک

- ویتامین E: آبرسان و مناسب پوست های معمولی تا خشک چگونه تونر خانگی بسازیم: بسیاری معتقدند برای ساخت تونر مناسب پوست بهترین روش ساخت تونر خانگی ست که هم مقرون به صرفه میباشد هم کاملا بنا به نیازهای پوست فرد ساخته میشود.


چگونه تونر خانگی بسازیم:

عموما تونرهای پوست از گل ها، گیاهان علفی، گلاب، سرکه سیب و عصاره های ملایم تشکیل میوند. اگر مقداری گلیسیرین به این تونرها اضافه شود آنرا برای پوست های خشک مناسب میکند. برای استفاده از تونر مناسب پوستهای چرب عصاره نارون کوهی به تونر مد نظر اضافه میشود.


تونر روغن درخت چای: یک لیوان آب و 10الی 15 قطره روغن درخت چای را ترکیب کره و به عنوان تونر صورت استفاده نمایید. این تونر ضد میکروب ست که برای پوست چرب جوشدار مناسب است. تونر سرکه سیب: یک پیمانه سرکه سیب و دو پیمانه آب. این تونر حاوی آلفا هیدروکسی اسید است که مناسب پوست چرب ست. این تونر به تعادل طبیعی PHپوست کمک میکند.


تونر چای سبز و سرکه سیب: سه قاشق چایخوری چای سبز دم کرده و یک قاشق چایخوری سرکه سیب را باهم به خوبی مخلوط کنید و بصورت اسپری و یا با یک پنبه به آرامی روی پوست بمالید. این تونر مناسب پوست های آکنه دار است و چربی پوست را متعادل میکند. اگر این تونر در یخچال نگهداری شود دو هفته قابل استفاده میباشد.


تونر گلاب: دو پیمانه گلاب و یک پیمانه سرکه سیب را ترکیب کرده و به عنوان تونر هفته ای دو الی سه بار جهت تعادل سازی چربی پوست استفاده نمایید.


تونر لعاب برنج: یک لیوان لعاب برنج که برنج آن یک ساعت یا بیشتر خیس خورده باشد برای تونر مناسب میباشد. این تونر حاوی آمینو اسید و مواد معدنی ست.


تونرچای نعناع: یک تی بگ چای نعناع را چند دقیقه داخل آب داغ نگاه دارید وسپس خارج کنید، یک قاضق آب لیمو تازه به آن اضافه کنید، اجازه دهید محلول سرد شود و از آن یک الی دوبار در روز استفاده نمایید.


تونر گل بابونه: این تونر از دم کرده چای بابونه بدست میاید. به اینصورت که گل بابونه را مانند چای دم کرده و بگذارید سرد شود. از این تونر که آرام بخش و تسکین دهنده است میتوانید روزی یک الی دو بار از آن استفاده کنید.


تونرخیار: ورقه های خیار را داخل آب ریخته و به مدت 10 دقیقه بجوشانید. سپس خیار را با آب داخل مخلوط کن ریخته و محلول حاصل را روی پوست استفاده نمیایید. ای محلول باید در جای سرد و خنک نگهداری شود وتا 5 روز قابل استفاده میباشد.


تونر گلاب و روغن نارگیل: برای ساخت این تونر دو قاشق گلاب، یک دوم قاشق روغن نارگیل و یک چهارم قاشق گلیسیرین را با هم مخلوط کرده و خوب تکان دهید تا یکنواخت شوند. این تونر مناسب پوست های خشک میباشد و میتوان یک الی دوبار در روز از آن استفاده کرد.


تونر به دانه و عرق هاماملیس: 50گرم به دانه را به مدت 5 دقیقه در یک پیمانه آب بجوشانید. محلول را از صافی عبور داده و بعد از سرد شدن با 50 گرم عرق هامالیس ترکیب کنید. این تونر مناسب برای استفاده اطراف چشم ها و از بین برنده پف اطراف چشم ها میباشد.از این تونر میتوان مانند کرم های دور چشم و با فشار و ضربه های انگشت به اطراف چشم از آن استفاده نمود. استفاده از این تونر یک الی دوبار در روز توصیه میشود.


تونر آلوئه ورا و چای سبز: برای ساخت این تونر ژل آلوئه ورا و دم کرده چای سبز را به مقدار برابر با هم مخلوط کرده تا باهم کاملا ترکیب شوند. استفاده از این تونر یک بار در روز برای رفع خستگی و آرام بخشی پوست مناسب میباشد. ترکیبات این تونر برای بازسازی پوست خشک، بستن منافذ و رفع سموم پوست مناسب است. این تونر خانگی درصورتی که در جای خشک و خنک مانند یخچال نگهداری شود تا یک هفته قابل استفاده میباشد.


تونر گلاب: یکی از تونرهای بسیار آسان که اغلب افراد در خانه دارند و از آن غافل هستند گلاب است. کلاب تونری بسیار ملایم، ضد التهاب، ضد قرمزی و ابرسان است که پوست فرد را شفاف و آلودگی های آنرا برطرف میکند. این تونر براحتی میتواند دور چشم واطراف پلک ها نیز استفاده شود


پاک کننده طبیعی آرایش پوست:


روغن نارگیل: روغن نارگیل سرسخت ترین مواد آرایشی را از بین میبرد و محصول طبیعی بسیار مناسب برای پاک کردن آرایش میباشد که کمترین آسیب را به پوست میرساند


روغن بچه: این محصول، در حالیکه بسیار مقرون به صرفه میباشد، ترکیبات بسیار ملایم جهت پاک کردن آرایش ضدآب دارد.


شیر: شیر محصولی بسیار مناسب برای پاک کردن پوست از آرایش میباشد، ترکیب شیر با کمی روغن بادام برای پاک کردن و ارامبخشی پوست ششما بسیار مناسب میباشد.


خیار: خیار با خواص آنتی اکسیدان ضدالتهاب بوده و در ضمن محلول آن برای پاک کردن ارایش بصورت طبیعی بسیار مناسب میباشد. استفاده از محلول خیار برای کم کردن جوش های صورت نیز استفاده میشود.


عسل: ترکیب عسل با کمی جوش شیرین نه تنها برای پاک کردن آرایش مناسب است بلکه ترکیبی بسیار مقوی برای لایه برداری وست محسوب میشود.با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

ارسال نظر