رایج ترین مکمل های ورزشی
19 بهمن

رایج ترین مکمل های ورزشی

 • نویسنده: admin
 • بازدید: 549

مکمل های ورزشی چیست و کاربرد رایج ترین آن ها کدام است

چرا مکمل های ورزشی به این اندازه مورد توجه قرار گرفته است؟ امروزه ورزشکاران علاقه دارند برای بهبود عملکرد خود از مکمل های غذایی کمک بگیرند. این مکمل ها معمولا حاوی ویتامین، مواد معدنی، پروتئین ها یا حتی گیاهان دارویی هستند. کافئین، کراتین، آرژینین، گلوتامین، پروتئین ها، بتا آلانین، سدیم بیکربنات، تستوسترون و جنسینگ رایج ترین انواع مکمل های غذای برای ورزشکاران هستند. این مکمل ها می توانند عملکرد ماهیچه ها بهبود ببخشند و یا ازطریق دفع مواد زاید تولید شده در عضلات مانع خستگی شوند. با اینحال باید توجه کرد اگر ورزشکاران از برنامه غذایی و ورزشی مناسبی استفاده کنند میتوانند به بهترین حالت عملکردی خود برسند.

  1. نکاتی درباره انواع مکمل های ورزشی
  1. بهترین مکمل های ورزشی برای افراد آماتور
  2. نقش ویتامین ها و مواد معدنی در ورزش
  3. بهترین مکمل ها برای پوست و زیبایی
  4. انواع مکمل غذایی و تاثیر مطلوب بر عملکرد ورزشی

رژیم غذایی مناسب و مایعات فراوان برای به حداکثر رساندن عملکرد فیزیکی در ورزش فاکتور اساسی است. با این آگاهی آیا مکمل های غذایی نیز میتوانند در بهبود عملکرد ورزشی فرد موثر هستند، یا این که آیا اثر رقابتی خواهند داشت؟!

فروشندگان مکمل های ورزشی ممکن است ادعا کنند محصولاتشان باعث افزایش استقامت و قدرت عضله ورزشکاران یا حتی آسیب کمتر هنگام ورزش شود. درصورتیکه قصد استفاده از این مکمل ها را دارید توصیه میشود قبل از خرید با پزشک و مربی خود مشورت کنید، به خصوص درصورتیکه نوجوان هستید و یا شرایط پزشکی خاصی دارید. اگرچه این مکمل ها نمیتوانند جایگزین یک رژیم غذایی سالم باشند، اما برخی از انواع آنها برحسب نوع و شدت فعالیت ورزشی فرد میتوانند اثرات مطلوبی داشته باشند. 


مواد تشکیل دهنده مکمل های ورزشی

این مکمل ها معمولا حاوی ترکیبات مختلفی از جمله ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین، اسیدهای آمینه و گیاهان دارویی هستند؛ و به اشکال دارویی شامل قرص، کپسول، مایعات و پودر فروخته میشوند.


رایج ترین مکمل های ورزشی چیست

پروتئین: مکمل های پودری و نوشیدنی های حاوی پروتئین به حفظ ماهیچه ها کمک میکنند. همچنین باعث بهبود وضعیت فرد در ورزش میشون. همچنین زمان مورد نیاز برای استراحت بعد از ورزش را کم میکنند. 


کراتین: امروزه کراتین به طور وسیع به عنوان مکمل انرژی زا در ورزشکارانی که قصد عضله سازی و بهبود عملکرد دارند، استفاده میشود. این مکمل برای ورزش های قدرتی که در مدت کوتاه تر و نیازمند انرژی و قدرت بیشتری هستند مثل وزنه برداری، مناسب است، نه برای ورزشهای استقامتی مانند دو.

کافئین: این ماده محرک سیستم عصبی است. در نوشیدنی هایی از جمله چای و قهوه وجود دارد. کافئین سطح انرژی بدن را افزایش میدهد و خستگی را رفع میکند. این ماده همچنین باعث افزایش تحمل و قدرت در ورزش های تیمی میشود.

سدیم بیکربنات: سدیم بیکربنات که همان نمک خوراکی است، به علت برقراری تولید اسید در عضلات و به عنوان کمک کننده انرژی به رفع خستگی کمک میکند. اما ممکن است عوارض ناخوشایندی مثل تهوع، اسهال و استفراغ داشته باشد.

آرژینین: آرژینین اسیدآمینه ای است که در غذاهای پروتئینی از جمله گوشت، ماهی، تخم مرغ، لبنیات و حبوبات وجود دارد. این ماده به علت تولید نیتریک اکسید در بدن باعث افزایش جریان خون میشود. پس مواد زائد تولید شده در عضلات ناشی از فعالیت ورزشی از طریق خون دفع و عضلات کمتر دچار خستگی میشوند.

بتا آلانین: این ماده اسید آمینه ای است که در گوشت، مرغ و ماهی وجود دارد. مکمل های بتا آلانین با تولید کارنوزین باعث کاهش تولید لاکتیک اسید و منجر به کاهش خستگی عضلانی در فرد میشود.

گلوتامین: گلوتامین نیز اسید آمینه ای است که بدن برای تولید انرژی از آن استفاده میکند. برای مصرف روزانه بیش از 45 میلی گرم گلوتامین در طول چند هفته عوارضی گزارش نشده است.

دی هیدرواپی اندروسترون: این ماده در بدن به تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) تبدیل میشود. بنابراین بر کاهش چربی و عضله سازی تاثیرگذار است.

جنسینگ: ریشه ی گیاه جنسینگ هزاران سال است که توسط چینی ها مصرف میشود. این گیاه ضد خستگی ست و برای افزایش عملکرد سیستم ایمنی مفید است.


محصولات تقلبی و غیر مجاز

این مساله که مکمل های بدنسازی را از کجا تهیه کنید بسیار اهمیت دارد. برخی از این محصولات ممکن است حاوی محرک های نامناسب، مواد هورمونی مانند استروئیدها باشند. حتما به برچسب ها و قانونی یا غیرقانونی بودن این محصولات توجه کنید. اگر محصولی که خریداری میکنید از مکان معتبر و با تایید وزارت بهداشت نباشد ممکن است عوارض خطرناکی داشته باشد. محصولات تقلبی و مضر علاوه بر مشکلات بهداشتی ممکن است باعث اختلال در عملکرد ورزشکار طی مسابقات شود.


انتخاب یک رویکرد درست و منطقی برای بهبود عملکرد ورزشی

در صورتی که ورزشکار حرفه ای هستید یا تفریحی ورزش میکنید زمانی میتوانید به بهترین حالت عملکرد ورزشی خود دست پیدا کنید که به اندازه کافی مایعات بنوشید. رژیم غذایی و برنامه ورزشی مناسبی را دنبال کرده و به قدر کافی آموزش ببینید. اگر به مصرف مکمل ها علاقه مندید حتما از یک متخصص راهنمایی بگیرید. 

مکمل های غذایی معمولا برای بالغین سالم کاربرد دارند. طبق تحقیقات مصرف این مکمل ها در نوجوانان و کودکان ورزشکار حتی درصورتی که تغذیه و برنامه ورزشی مناسبی داشته باشند، تاثیری بر بهبود عملکرد ورزشی شان ندارد. 


ارسال نظر