بستن پنجره
!جلوگیری از مرگ زودرس
22 شهریور ماه 1399

فاکتورهایی که میتوانند سبب ابتلای افراد به بیماری شوند متنوع هستند. برخی از عوامل خطر مانند سن ، جنسیت و سابقه خانوادگی هستند که همگی خراج از کنترل انسان است. با این حال، بسیاری از عوامل خطر مرتبط با شیوه زندگی افراد است که کاملا تحت کنترل انسان هستند. 

با ایجاد چند تغییر در شیوه زندگی می توانید خطر ابتلا به بیماری و مرگ زودرس را به میزان چشمگیری کاهش دهید. بسیاری از عوامل خطر که اکثر افراد قادر به کنترل و تغییر آن هستند شامل وزن، فشار خون و سطح کلسترول است.

همیشه قبل از تغییر رژیم غذایی یا برنامه تناسب اندام خود، به خصوص اگر بالای 40 سال دارید، با پزشک خود مشورت کنید.


فاکتورهای خطر

پس از مطالعه ای که در سال 2001 در استرالیا انجام شد Victorian Barden of Disease Study ، شایع ترین دلایل بیماری را مورد بررسی قرار دادند.  بسیاری از فاکتورهای مشترک عبارت بودند از:

استعمال دخانیات

فشار خون بالا

کلسترول خون بالا

چاقی

مصرف زیاد الکل

عدم تحرک جسمی


استعمال دخانیات

استعمال دخانیات یک عامل خطرناک مهم برای سرطانهای مختلف (مانند سرطان ریه) و بیماری ریوی و بیماریهای قلبی عروقی است. تحقیقات نشان می دهد که سیگار کشیدن مسئول حدود 10 درصد بود. حدود 10 درصد از کل مرگ و میرهای ناشی از گرفتگی قلبی و عروقی در سال 2000 مربوط به افرادی میشد که دخانیات استعمال میکردند.

پیشنهادات شیوه زندگی سالم شامل موارد زیر است:

اگر سیگار می کشید، هرچه زودتر آنرا متوقف کنید.

اگرترک آن بسیار دشوار است، به دنبال مشاوره حرفه ای باشید. در ضمن، سعی کنید استعمال آنرا به حداقل برسانید. تحقیقات نشان می دهد که خطر سرطان، بیماری های قلبی و بیماری های تنفسی وابسته به دوز مصرف است ، به این معنی که خطر بیماری با افزایش سیگار، چند برابر میشود. با این حال، این بدان معنا نیست است یک دوز سالم برای استعمال دخانیات وجود دارد. همچنان بهترین راه برای جلوگیری از بروز مشکلات، ترک کامل سیگار است. 


فشارخون بالا

فشار خون بالا می تواند باعث مشکلات انسداد عروق، سکته مغزی، بیماری عروق محیطی و نارسایی کلیوی شود.

پیشنهادات شیوه زندگی سالم شامل موارد زیر است:

کم کردن وزن اضافی بدن

فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید. در حالت ایده آل ، حداقل 30 دقیقه هر روز.

میوه و سبزیجات تازه بیشتری بخورید.

نمک رژیم غذایی را کاهش داده یا از بین ببرید. کاهش نمک تا 3 گرم در روز باعث کاهش فشار خون می شود، اما همین اثر با کاهش مقدار مصرف تا 6 گرم در روز دو برابر می شود و با کاهش 9 گرم در روز سه برابر می شود. یک رژیم غذایی کم نمک خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.


کلسترول خون بالا

کلسترول ماده‌ای مانند چربی است که در جریان خون یافت می شود. عواملی مانند وراثت، رژیم غذایی پرچرب و شرایط مختلفی مانند دیابت نوع 2 بر سطح کلسترول فرد تأثیر می گذارد. کلسترول خون بالا ممکن است آترواسکلروز (تنگ شدن عروق) را بدتر کرده و بر پیشرفت بیماری قلبی و سکته مغزی تأثیر گذارد.

پیشنهادات شیوه زندگی سالم شامل موارد زیر است:

مقدار چربی اشباع شده (چربی حاصل از محصولات حیوانی) را در رژیم غذایی خود کاهش دهید.

مصرف میوه های تازه، سبزیجات و غلات سبوس دار را بیشتر کنید.

در هفته یک یا دو وعده ماهی به ویژه ماهی روغنی مصرف کنید. مطالعات نشان می دهد که در هر هفته حدود 100 گرم ماهی مانند ماهی قزل آلا، خطر ابتلا به کلسترول را تا 30 درصد کاهش می دهد.


چاقی

مشکلات قلبی، سكته مغزی، دیابت نوع 2، سرطان روده بزرگ، بیماری مثانه صفرا و پوکی استخوان بیماری هایی هستند که عمدتا با اضافه وزن ارتباط مستقیم دارند. پیشنهادات شیوه زندگی سالم شامل موارد زیر است:

با انتخاب غذاهای سالم و ورزش منظم وزن خود را کاهش دهید.

برنامه ریزی کنید تا به تدریج کاهش وزن پیدا کنید ، زیرا رژیم های ضربتی جواب نمیدهند و حتی ممکن است باعث شوند که در مرحله بعد بیشتر وزن اضافه کنید. برای کاهش وزن بهتر است یک برنامه بلند مدت را دنبال و حتما از پزشک تغذیه کمک بگیرید.


مصرف زیاد الکل

نوشیدن بیش از حد و طولانی مدت الکل خطر ابتلا به سرطان دهان ، حلق ، مری و کبد را افزایش می دهد. سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد الکل ، اوضاع را وخیمتر می کند. استعمال دخانیات، اثرات ایجاد سرطان در الکل را تقویت می کند.

برای جلوگیری از تبعات مصرف الکل برنامه منظم چیده و از مشاور تغذیه کمک بگیرید.


عدم تحرک جسمی

اگر فعال نباشید احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی به ویژه بیماری عروق کرونر قلب افزایش می یابد.

پیشنهادات شیوه زندگی سالم شامل موارد زیر است:

هر هفته حداقل سه بار یک تمرین معقول انجام دهید ("معقول" به این معناست که به خدی سخت باشد که شما عرق کنید).

یک ورزش یا فعالیتی را انتخاب کنید که از انجام آن لذت می برید، زیرا انگیزه شما برای تدوام در انجام حرکات ورزشی بسیار مهم است. 

اگر به ورزش منظم عادت ندارید با حرکات ورزشی سبک شروع کنید. تعداد تکرارها و شدت برنامه ورزشی خود را به مرور تغییر دهید.

قبل از شروع هرگونه برنامه ورزشی جدید با توجه به سن و وزن خود بهتر است از یک مشاور ورزشی کمک بگیرید.


به اشتراک بگذارید
aa
Sorry, your browser does not support inline SVG.
جزئیات سفارش
وضعیت سفارش
هزینه نهایی سفارش
محصولات انتخاب شده
توضیحات ثبت شده