انواع مکمل های بدنسازی و فواید و عوارض مکمل های ورزشی

مکمل های بدنسازی  برای  چه انتخاب می شوند ؟ورزشکاران حرفه ای برای انتخاب درست انواع مکمل های بدنسازی و ورزشی قبل از هز چیز نیاز به آشنایی با انواع این مکمل ها دارند. در ادامه باید خواص هریک را بدانند و این که هر یک از این محصولات چه کاربردی دارد. بر اساس نوع ورزش و میزان نیازی که دارند، و سیستم بدنی خود باید آن ها را انتخاب و در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

مکمل های ورزشی چه مزایا و معایبی دارند

بر اساس بررسی NCAA - National Collegiate Athletic Association تقریبا 42% از ورزشکاران از مکمل های ورزشی استفاده می کنند. مکمل ها حاوی ویتامین، مواد معدنی، پروتئین، کراتین و ترکیبات مختلف ارگوژنیک هستند. مکمل ورزشی عملکرد فرد را به حداکثر می رساند. تفاوتی نمی کند مکمل جهت کاهش وزن، افزایش وزن، سرعت و یا قدرت، استفاده شود آن ها می توانند اهداف را قابل دسترس و فرد را در بهترین وضعیت جسمی قرار دهند. پودر، ژل، نوشیدنی و شکلات وجود دارد. مکمل های ورزشی مواد مغذی کلیدی بدن فرد را فراهم می سازد. آن ها بدن فرد را آماده نگاه داشته و به فرد قدرت ادامه تمرین های فشرده را می دهد و در ضمن سبب سرعت مدت زمان ریکاوری می شوند.

Dominik Blagovic مدیر تولید Nutrichem - تولید کنندگان با سابقه مکمل های ورزشی می گوید: "مکمل های ورزشی با کیفیت و متناسب با نیاز فرد می توانند ورزشکار را در انجام ورزش و بهبود عملکرد یاری رساند". این درست است که مکمل خود از منابع طبیعی دریافت شده و فرد قادر به تامین آن از طریق رژیم غذایی روزانه است، اما مکمل ها یک فرم تصفیه و خالص از منابع غذایی هستند که به طور خاص برای افراد فعال (ورزشکار) طراحی شده اند.


بهترین مکمل های بدنسازی

معرفی برخی از انواع مکمل های ورزشی شایع

در ادامه به معرفی برخی از انواع مکمل ورزشی و ویژگی های هر یک و موارد استفاده از آن ها می پردازیم. بر این اساس استفاده، هر یک از مکمل ها در موارد و ورزش های خاص خود کاربرد خواهد داشت. اگر استفاده از مکمل غیر اصولی و بدون هدف و برنامه ریزی انجام گیرد، قطعا نتیجه مطلوب را در پی نخواهد داشت. سوال اساسی درباره انواع مکمل های ورزشی و بدنسازی چگونگی تقسیم بندی آنها در زیر گروه های مختلف است.

تقسیم بندی انواع مکمل ها بصورت زیر جامع ترین نوع تقسیم بندی است:

 1. گینر
 2. کراتین
 3. گلوتامین
 4. آمینو اسیدها
 5. پروتئین
 6. چربی سوزها
 7. ویتامین ها
 8. مکمل های BCAA

بسیاری از مردم درباره عوارض آن ها نا آگاه می باشند. بسیاری نیز درباره عوارض استفاده از آن ها دچار شک و شبهه هستند زیرا تصور افراد بر این است که عوارض استفاده از این مواد بسیار بیشتر از فواید استفاده از مکمل ها است. پاسخ صحیح به این موضوع این است که در واقع مکمل ها هیچگاه جای وعده غذای سالم را نمی گیرند بلکه همواره باید در کنار رژیم غذایی استفاده شوند. در حقیقت استفاده درست از این مواد بنا به نیاز بدن و متناسب با نیاز روزانه سبب بهبود کیفیت زندگی و سلامت عمومی بدن فرد خواهد شد.


معرفی مکمل های بدنسازی ایزی دارو


محرک‌ها

از محرک‌های اصلی می توان به کافئين و آمفتامين اشاره کرد، از عوارض جانبی محرک‌ها: توهم، بهم ریختگی ریتم قلب، کاهش وزن، تشنج، خون‌ريزی مغزی و حمله قلبی است.

داروهای ادرارآور

داروهای ادرارآورسبب دفع آب بدن شده و از عوارض استفاده از این داروها: تغییر ریتم ضربان قلب، دردهای عضلانی، خستگی مفرط و کمبود پتاسيم بدن می شوند.

استروييدهای آنابوليک

بسیاری از افراد برای افزایش توده و قدرت عضلانی از استروییدهای آنابولیک، استفاده می کنند. نوع اصلی این استروئیدها تستترون یا هورمون جنسی مردانه می باشد که اولا باعث تحریک ساخت عضله و دوما رشد موی بدن و کلفتی صدا می شود. استروئیدهای دارویی در برخی بیماری های مادرزادی که تستترون کم تولید می شود و یا برخی بیماری ها مانند ایدز توسط پزشک تجویز می شود. اما در برخی موارد که فرد تنها از این دارو جهت افزایش حجم عضله استفاده می کند عوارض مصرف بیشتر می شود. از عوارض استفاده از این مکمل بدنسازی طاسی، ناباروری و کلفتی شدید صدا در آقایان است. آکنه، مشکلات کبدی، خشونت رفتاری، اختلالات رفتاری از دیگر عوارض مصرف این دارو در خانم ها و آقایان است.


آندروستن ديون

آندروستن ديون در بدن به وسيله غدد فوق کليه بيضه‌ در مردان، و تخمدان‌ها در بانوان ترشح می شود. عوارض اين سبب مشکلاتی از قبیل آکنه، بزرگی دن پستان ها و کوچک شدن بيضه‌ها می شود.


کافئین یکی از  بهترین مکمل های بدنسازی برای استقامت

بنا به نظر جانت رانکین، استاد تغذیه در ویرجینیا: "تحقیقات اخیر نشان داده اند که کافئین سبب بهبود عملکرد، بخصوص در تمرینات استقامتی می شود".

کافئین انرژی فرد را بالا می برد. اگر فرد حدود 30 دقیقه قبل از مسابقه یا بازی ، این مکمل را استفاده کند توان استقامت او بهبود میابد. کافئین همچنین برای مسابقات طولانی و نفس گیر مانند ماراتن، نیز موثر واقع می شود. در آزمایش های علمی، تنیس بازان، بازیکنان فوتبال و دوچرخه سواران مورد مطالعه قرار گرفتند.

در برخی آزمایشات، کافئین به عنوان محرک، باعث افزایش سرعت ورزشکاران شد. در برخی دیگر، به ورزشکاران جهت حفظ انرژی و به اتمام رساندن مسابقه کمک کرد. بعضی از مطالعات نشان می دهد که کافئین همنین می تواند دردهای عضلانی بعد از تمرین را کاهش داد. این بدان معنی است که فرد می توانید زودتر به تمرین خود بازگردد.


عوارض مصرف بیش از حد کافئین

اگر این ماده بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد، بعد از مدت زمان بسیار زیادی از بدن دفع خواهد شد. بر اساس گفته رانکین "در استفاده از کافئین زیاده روی نکنید، فعالیت ورزشی شما هر چه باشد استفاده بیشتر از 400 میلی گرم در روز اشتباه است". همچنین فراموش نکنید که دیگر منابع روزانه کافئین خود را در نظر بگیرید. برای مثال در قهوه صبحانه حدود 100 میلی گرم کافئین است. دریافت بیش از حد کافئین می تواند باعث سردرد، تحریک پذیری، ناراحتی معده، کم آبی و کم خوابی فرد شود. این امر تاثیراتی چون تپش قلب، بیخوابی، استرس را نیز به همراه خواهد داشت.


کراتین برای تکرارها

آیا شما یک وزنه بردار هستید؟ کراتین مونوهیدرات می تواند به بهبود عملکرد عضلات در تکرارها کمک کند. بدن به طور طبیعی تولید کراتین می کند و عضلات از آن برای انجام تمرینات شدید استفاده می کنند. هنگامی که در تمرینات تکرارها را انجام می دهید، بدن از ذخایر طبیعی خود استفاده می کند. این یکی از دلایلی است که تکرار دهم شما خیلی سخت تر از اولی ست. کراتین به افزایش عملکرد شما در این تمرینات کمک میکند. گوشت گاو همچنین منبع غنی کراتین است.اگر فرد مقدار زیادی گوشت گاو در رژیم غذایی روزانه خود دارد، احتمالا استفاده از کراتین تاثیر چندانی بر عملکرد او نخواهد داشت. علاوه بر این کراتین در ماهی ها نیز وجود دارد. پس قرار دادن ماهی در رژیم غذایی نیز می تواند به عضله سازی در فرد کمک کند. کراتین در بدن تمامی افراد به صورت طبیعی حضور دارد. از آن جایی که این ماده در عضلات بدن مورد استفاده قرار گرفته و سوخت آن ها را تهیه می کند، مورد توجه ورزشکاران حرفه ای نیز قرار گرفته است. کراتين در بدن سبب تولید انرژی در عضلات فراهم شود. ازعوارض داروی کراتين می توان به دردهای معده، اسهال، تهوع، استفراغ و اضافه وزن می شود. عوارض استفاده زیاد کراتین آسیب به کلیه، کبد و قلب می باشد.


کارشناسان تغذیه کراتین را فقط برای افراد سالم توصیه می کنند. بعضی افراد برای هفته اول دوز بیشتری مصرف می کنند - حدود 4 وعده 5 گرمی در هر روز – این کار به اصطلاخ برای "بارگیری" ماهیچه با مکمل است. سپس آن ها به دوز "نگهدارنده" حدود 2 گرم در روز تغییر می دهند. برخی دیگر مرحله بارگیری را تجربه نکرده و از ابتدا با دوز پایین شروع می کنند. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که استفاده از این ماده نیز عوارضی را درپی خواهد داشت.

این که این ماده به شکل قابل توجهی در محیط های ورزشی شایع شده و مورد استفاده قرار می گیرد نباید افراد را گمراه کند. برخی مطالعات نشان داده اند که کراتین می تواند سبب افزایش چربی شود. همچنین مصرف دوزهای بالا باعث ناراحتی کلیه، کبد و قلب می شود، اما هنوز معلوم نیست چه مقدار ممکن است بیش از حد باشد. 


بهترین کراتین چیست و چگونه آن را انتخاب کنیم؟

انواع مختلفی از کراتین ها وجود دارند که استفاده از آن ها می تواند در مواردی فقط هزینه اضافی برای شما به همراه داشته باشد. در این مورد انتخاب کراتین مونوهیدرات می تواند مفید باشد. در ضمن استفاده از مکمل کراتین به صورت پودر می تواند انتخاب خوبی باشد. سایر انواع کراتین بر اساس مطالعات انجام گرفته ناپایدار بوده و در نتیجه در بدن افراد به خوبی جذب نمی شود. این امر به دلیل عدم تجزیه مناسب این نوع از کراتین ها در خون می باشد. اگر بدون استفاده از کراتین می تواند به وزن و حجم دلخواه خود دست پیدا کنید، نیازی به استفاده از کراتین ندارید. در غیر این صورت بر اساس میزان حجمی که می خواهید به آن برسید باید آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این ماده بدون انجام یک برنامه درست و دقیق ورزشی هیچ سودی برای بدن نخواهد داشت. پس مصرف آن برای افراد ورزشکار باعث ایجاد حجم در عضلات خواهد شد.
بتا آلانین برای سوزاندن عضلات

وقتی تمرینات سرعتی یا هوازی را در حداکثر برای 30 تا 90 ثانیه انجام دهید (مانند دوچرخه های داخل سالنی)، عضلات شما مقدار زیادی اسید لاکتیک را ایجاد می کنند. این زمانیست که احساس سوزش عضلانی می کنید. ورزشکاران بتا آلانین را بصورت کپسول یا یک پودر نوشیدنی برای جلوگیری از این سوزش عضلانی بکار می برند، از این طریق می توانند به تمرین ادامه دهند.بر اساس مطالعات دوچرخه سواران و دونده هایی که بتا آلانین را به مدت 4 هفته مصرف کردند، در مسابقات عملکرد بهتری داشته اند. اما همه مطالعات موافق این نظریه نیستند. رانکین می گوید: "نتایج قطعی در مورد وجود ندارد، مطالعات بیشتر در این زمینه نیاز است تا تاثیر مستقیم بتا آلانین بر بهبود عملکرد ورزش های هوازی مشخص شود".


آمینو اسیدهای زنجیره دار یا شاخه ای

آمینو اسیدها اجزای سازنده پروتئین هستند. انواع آمینو اسیدها را ماهیچه ها می توانند برای انرژی استفاده کنند. ورزشکاران آن ها را بعد از تمرین به شکل قرص، ژل یا پودر مصرف می کنند تا رشد ماهیچه را تحریک کنند. ورزش ابتدا تارهای عضله را می شکند یا تخریب می کند سپس در فرآیند بازسازی، عضله بزرگتر می شود. برخی مطالعات نشان می دهد که مکمل های آمینه اسید زنجیره ای موجب کاهش تخریب تارهای عضله می شوند. در اینصورت اگر فرد برای رشد عضلات نیاز دارد که حتما وزن کم کند، خوردن این مکمل در این زمان توصیه نمی شود زیرا که سبب کاهش سرعت تخریب تارهای عضلانی می شود. بر اساس مطالعات، ورزش منظم باعث رشد نسبی عضله می شود. بنابراین، مصرف اسید آمینه احتمالا از لحاظ فیزیولوژیکی زیاد ضروری به نظر نمی رسد، اما در عین حال مصرف آن مضر هم نیست.


پروتئین وی (آب پنیر) جهت رشد عضلانی یکی از بهترین مکمل های بدنسازی برای حجم

مانند آمینو اسید های زنجیره ای شاخه ای، بسیاری از ورزشکاران برای کاهش آسیب های عضلانی و رشد آن ها از پروتئین وی استفاده می کنند. میزان نیاز یک ورزشکار به پروتئین تقریبا دو برابر نیاز یک فرد معمولی است. ورزشکاران اغلب میزان بیشتری انرژی می سوزانند و آن ها برای بازسازی و ساخت عضله به ترکیبات پروتئینی نیاز دارند. بسیاری از افراد گیاهخوار همچنین جهت برطرف کردن نیاز بدن برای منابع غذایی مانند گوشت قرمز و لبنیات از ترکیبات پروتینی استفاده می کنند.شرمن می گوید: "حدودا 30 دقیقه پس از اتمام ورزش وقت دارید که پروتئین مصرف کرده و به رشد توده عضلانی کمک کنید" بر اساس آزمایشات اخیر پروتئین آب پنیر بعد از ورزش به کاهش آسیب عضلات کمک می کند و رشد آنها را نیز افزایش می دهد. شواهدی وجود دارد که در بلندمدت مصرف بیش از حد پروتئین می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان شود و همچنین مشکلات کلیوی شود.رانکین می گوید: "به نظر می رسد پروتئین آب پنیر گزینه مناسبی برای تمرینان مقاومتی باشد، اما شما مجبور نیستید حتما مواد مغذی را از مکمل دریافت کنید. یک وعده غذایی با پروتئین بالا بعد از تمرین نیز این کار را انجام می دهد"


فروشگاه اینترنتی مکمل های بدنسازی ایزی دارو


عوارض مکمل های بدنسازی چیست

استفاده نادرست و نامتناسب مکمل ها سبب بالا رفتن ریسک استفاده از آن ها می شود. همچنین استفاده از این مواد که از جای معتبر خریداری نشده اند به هیچ وجه توصیه نمی شود. بهترین مکان جهت تهیه مکمل بدنسازی داروخانه های معتبر و زیر نظر سازمان غذا و دارو می باشند. از مکمل های مورد تایید وزارت بهداشت می توان به مکمل های ON,BSN,Olimp اشاره کرد. داروخانه ها در اصل نمایندگی مکمل های بدنسازی در ایران هستند که موظف به ارائه محصولات بدنسازی اوریجینال می باشند. در برخی موارد حتی استفاده از این محصولات که از خارج از کشور بصورت مسافری وارد شده و در اختیار فرد قرار می گیرد نیز مشکل را حل نمی کند. به هیچ وجه بدون استفاده از نظر پزشک متخصص درکنار مربی متخصص بدنسازی از مکمل بدنسازی استفاده نکنید. مکمل ها برای جنسیت های مختلف، سنین متفاوت وهمچنین نیاز مشخص بدن فرد به آن ها قابل تقسیم بندی می باشند، بنابراین صرفا اگر یکی از دوستان یا آشنایان از مکمل خاصی استفاده می کند و برای او مفید واقع شده دلیل بر استفاده شما از آن مکمل ورزشی یا مکمل غذایی نیست. همیشه و همواره استفاده از مکمل  اوریجینال و اصل برای دریافت نتیجه بهتر و سریع تر پیشنهاد می شود.


چند نکته مهم در مورد مکمل های بدنسازی داروخانه ای

 • مکمل های ورزشی را تنها به میزان توصیه شده استفاده کنید و دوز آن را به دلخواه تغییر ندهید. مشاوره با پزشک تغذیه برای میزان دریافتی مکمل متناسب با شرایط بدنی و نوع ورزش فرد اکیدا توصیه می شود. دریافت مکمل ورزشی در صورتی مفید فایده واقع می شود که دوز آن بر اساس استانداردهای لازم و همچنین مطابق با نیازهای بدن فرد تعیین شود.
 • سعی کنید مکمل ها را به صورت دوره ای مصرف کنید، به اینصورت که بدن به استفاده از آن ها عادت نکند. برای مثال بعد از یک ماه استفاده از کراتین دو هفته مصرف آن را متوقف کنید.مکمل های ورزشی را از مراکز معتبر و داروخانه ها تهیه نمایید.
 • قبل از خرید مکمل از اصل و پلمپ بودن محصول اطمینان حاصل کنید. برچسب اصالت محصول که تاییدی بر واردات قانونی آن است بررسی نمایید. بر اساس گزارش کارشناس غذا و دارو در حال حاضر 50 درصد پودر ها و مکمل های ورزشی دارای مجوزها و مدارک لازم جهت فروش و عرضه در بازار یا فروشگاه اینترنتی مکمل های بدنسازی یا داروخانه آنلاین هستند و مابقی به صورت قاچاق و در شرایط نامعلوم تولید و عرضه می شوند.
 • در استفاده از کافئین محتاط باشید. زیرا استفاده طولانی مدت از آن از میزان حساسیت به کافئین کم می کند. بنابراین ناخودآگاه به دوز بیشتری از آن نیاز خواهید داشت. مصرف زیاد کافئین به غدد فوق کلیوی آسیب وارد می کند.
 • به یاد داشته باشید که رژیم غذایی سالم و مغذی می تواند اغلب مواد مورد نیاز بدن شما را به اندازه کافی فراهم آورد. استراحت، خواب کافی و تغذیه ورزشی و مناسب در بهبود عملکرد ورزشی شما تاثیر بسازیی دارد. داشتن قدرت بدنی و اندام زیبا چیزی ست که در طول سال ها تمرین و ممارست بدست می آید، چند هفته یا چند ماه کافی نیست. این مساله نیاز به نظم دارد که از طریق تعهد به آموزش سخت و رژیم غذایی خوب به دست آید.
 • قبل از مصرف هر گونه مکمل از خواص و ویژگی های آن آگاه شوید. بر اساس نوع نیاز بدن و ورزشی که انجام می دهید از آن ها استفاده کنید.
 • نقاط قوت و ضعف جسمانی خود را شناسایی کنید. برای این کار قبل از هر کاری با پزشک مشورت کنید. با یک آزمایش از سیستم بدنی خود آگاه شوید.
 • استفاده از مکمل های ورزشی در افراد زیر 18 سال، کودکان و نوجوانان در حال رشد ممکن است باعث مشکلاتی شود.
 • از توصیه و مشاوره های افراد غیر مسئول در این انتخاب و مصرف مکمل های بدنسازی و ورزشی استفاده نکنید.مکمل های بدنسازی

                  

مکمل پروهورمون

پروهورمون ازدیگر مکمل‌های غذایی قابل استفاده در بدنسازی ست که از نظرلغوی پیش هورمون معنی میدهد . پروهورمون‌ها انواع مختلفی دارند، اما اغلب پروهورمون ها در افزایش هورمون تستوسترون بدن تاثیرگذار هستند . در واقع غده هیپوفیز دو هورمون اصلی FSH و LH را ترشح میکند. فرمان زیاد یا کم شدن مقدار این هورمون توسط غده ای بنام هیپوتالاموس انجام میشود. در طولانی مدت که اثر تحریکی مغز بر بیضه ها کاهش پیدا میکند، پروهورمون ها موثر واقع میشوند. پروهورمون ها بدرستی سبب افزایش ترشح تستترون و افزایش عملکرد بیضه ها در مردان میشوند. اما عوارض اسفاده طولانی مدت و یا استفاده آنها بدون تجویز پزشک معالج سبب کاهش و یا حتی قطع ترشخ طبیعی هورمون تستترون توسط بدن می شود.

در صورت استفاده طولانی از اپروهورمون های استروئیدی، بدن فرد توان خود برای ترشح تستوسترون طبیعی را از بین برده و سعی میکند از منابع بیرونی تسوسترون که مدت ها از آن تغذیه میکرده وابسته شود. از عوارض بروز این مشکل در آقایان میتوان به افت قدرت بدنی، کوچک شدن بیضه ها، از دست رفتن قدرت باروری و حتی کم شدن حجم عضلانی اشاره کرد. همچنین در برخی موارد تستترون با طی کردن فرآیندی در بدن تحت تاثیر آنزیم آروماتاز به هورمون استروژن که یک هورمون جنسی زنانه است تبدیل می شود. استروژن بالا در مردان عوارضی چون شل شدن عضلات، اضافه وزن، عارضه نوک سینه،و از بین رفتن کات عضلات میشود. بعلاوه مصرف افراطی پیش هورمونها و یا استروئیدها، موجب شرایط «dehydro-testosterone» در بدن میشود. به اینصورت که افزایش هورمونهای آندروژن در بدن به طاسی،آکنه و جوشهای پوستی شدید منجر خواهد شد.

دلایل مهم استفاده کراتین برای بانوان

اول از همه کراتین جزو استروئید های آنابولیک نمی باشد، بنابراین کراتین یکی از ایمن ترین مکمل های ورزشی محسوب می شود. از طرفی کراتین بطور طبیعی در بدن وجود دارد ، همچنین مصرف گوشت و ماهی بطور غیر مستقیم این ماده را وارد بدن انسان می کند، این خود نشانه این است که استفاده بجا و متناسب کراتین به هیچ وجه مضر نمی باشد. بانوان بدلیل سطح تستترون پایین حجم عضلات پایینتری نسبت به آقایان دارند. استفاده از کراتین برای روزای اول ممکن است حس افزایش وزن را به بانوان بدهد اما در واقع افزایش حجم عضلات نیاز به تمرن های منظم، تغذیه مناسب و استفاده از مکمل های بدنسازی مناسب دارد. باید اضافه کرد، استفاده از دوزهای مناسب کراتین که بین 3 الی 5 گرم در روز میباشد نه تنها باعث احتباس آب و افزایش وزن نخواهد شد بلکه به بانوان کمک می کند بدون استفاده از دوره های پر فشار بارگیری و تنها با تداوم تمرین ها از عوارض احتمالی کراتین به دور باشند.

از مزیت های دیگر کراتین بخصوص برای بانوان می توان به خاصیت این ماده در بالا بردن سرعت در ورزشکاران حرفه ای، و کاهش زمان ریکاوری اشاره کرد. این ماده هم به ورزشکاران سرعتی مانند دونده ها و هم به ورزشکاران استقامتی برای افزایش حجم عضلانی و کاهش درصدچربی توصیه می شود. کراتین یکی‌ از ارزان‌ ترین مکمل‌های ورزشی موجود می‌باشد پس شما میتوانید به راحتی‌ و در مقادیر بالا آن را تهیه کنید. همچنین بدون طعم بوده و راحت مخلوط می شود پس میتوانید آن را همراه هر نوشیدنی‌ یا شیک پروتئینی بدون اینکه طعم آنها را خراب کند مصرف کنید. کراتین بصورت پودر و کپسول عرضه میشود اگر بصورت کپسول استفاده میشود باید اطمینان حاصل کنید که معادل ۵ گرم از انرا استفاده کنید. از انجائیکه کراتین مونوهیدرات در آب حل نمی شود بهتر است آنرا با فاصله کمی پس از مخلوط کردن با مایعات مصرف کنید و از حل کردن آن با آب میوه های ترش مانند آب پرتقال یا آب آلبالو خودداری کنید.

بهترین مکمل بدنسازی برای خانم ها

خانم ها باید آگاه باشند که یک اندام مناسب و عضلانی با تغذیه مقوی، تمرین خوب و مکمل های مناسب بدست می آید. با یک رژیم غذایی مقوی و تمرین خوب تنها به 80درصد راه می رسید و استفاده درست از مکمل هاست که فرد را به 100 درصد راه می رساند. بهترین مکمل ها برای خانم ها بصورت زیر تقسیم بندی می شوند:

پروتئین وی: با افزایش جریان ون در عضلات سبب می شود اکسیژن و مواد مغذی در زمان مورد نیاز به عضله برسد. این پروتئین معمولا با آب مخلوط شده و بهتر است 20 گرم از آن با آب مخلوط شده و 20 دقیقه قبل از تمرین و حداکثر 30 دقیقه بعد از تمرین استفاده شود.

تقویت کننده های نیتریک اکساید: این انرژی بوسترها با کاهش انقباض عضلات موجب افزایش قطر رگ ها و در نتیجه بهبود جریان خون در رگ ها میشوند. این تقویت کننده ها شامل، آرژنین، سیترونین، کارنین، و یا پیکنوژنول میشوند که توصیه میشود بین 30 دقیقه تا یک ساعت قبل از تمرین استفاده شوند.

کافئین: این مکمل موجب استحکام عضلانی، افزایش چربی سوزی و قدرت بدنی در زمان تمرین می شود. پیشنهاد میشود این مکمل روزانه 2 الی 3 سروینگ به میزان 200 الی 300 گرم نیم ساعت قبل از تمرین استفاده شود روغن ماهی: علاوه بر اینکه در پیشگیری از ابتلا به های قلبی عروقی نقش مهمی ایفا می کند در فعال سازی ژن های چربی سوز نیز موثر است. پیشنهاد میشود روزی 3 سروینگ هربار 2 گرم بهمراه وعده های غذایی مصرف شود.

کازئین: این مکمل که برخلاف پروتئین به اهستگی هضم میشود برای رشد عضلانی استفاده می شود. توصیه میشود 20 گرم از ان درست قبل از خواب استفاده شود.


مکمل های بدنسازی مورد تایید وزارت بهداشت


معرفی چند مکمل بدنسازی

 • آمینو - مکمل BCAA سبب کاهش فرایند شکستن عضلات می شوند، درواقع BCAAs به فرایند سنتز پروتئین در بدن یاری می رساند.
 • مکمل کراتین از طریق هدایت آب به عضلات،سبب افزایش سنتز پروتئین می‌شود.
 • کلسیم، نه تنها سبب افزایش تراکم استخوانی میشود بلکه بدن را تشویق به چریی سوزی میکند.
 • ویتامین D که از طریق نور خورشید نیز جذب میشود، این ویتامین سبب سلامت دستگاه ایمنی ،سلامت عضلات و استخوان ها میشود.
 • پتاسیم از دیگر مکمل هاست که عدم وجود آن سبب ضعف و خستگی بدن میشود.
 • گلوتامین نیز یکی دیگر ازمکمل های مورد نیاز میباشد که از خاصیت های اصلی آن قدرت ریکاوری آن میباشد.
 • وی مکمل ورزشی میباشد که بر اساس تحقیقات استفاده از آن در قبل و بعد از تمرین سبب قدرت و افزایش حجم و التیام عضلانی میشود.
 • CLA، اسید لینولئیک بصورت طبیعی در بدن تولید نمیشود. دوز مصرف CLA باید طبق ضوابط خاص مشخص شود. این مکمل به عنوان یک مکمل چربی سوز در بدن نیز موثر است.


مکمل های بدنسازی برای حجم

ویت گینر، مصرف ۳۰۰-۴۰۰ کالری از این مکمل عمده نیازهای پروتئین، چربی های خوب و کربوهیدرات ساده جذب خواهند شد.

اسید‌های چرب مانند امگا ۳ در چربی‌ سوزی موثر هستند، میتوانند با استفاده صحیح و با کاهش چربی سوزی توسط بدن به افزایش وزن کمک کنند. در واقع عملکرد اسید‌های چرب ضروری به اینصورت است که با افزایش سطح کلسترول‌های خوب عملکرد و ریکاوری یا بازتوانی فرد را بهبود می بخشند.

کراتین طبیعی بدن در حین تمرینات ورزشی بسرعت تخلیه میشود..استفاده ازمکمل کراتین ذخایر کراتین بدن را بحدی میرساند که نه تنها درعضله سازی بلکه در حجم گیری سریع نیز نقش ایفا کند.

آمینو اسید های زنچیره ای یا شاخه ای( BCAA ) که معمولا در محصولات حیوانی یافت می شوند، نه تنها به سرعت جذب بدن می شوند بلکه بر خلاف دیگر آمینو اسید‌ها مستقیما جذب ماهیچه‌ها شده و در حجم گیری موثر واقع می شوند. از دیگر مزیت های مصرف آمینو اسیدهای زنجیره ای میتوان به افزایش رشد عضلات، سرعت ریکاوری بدن، افزایش سلامت، جلوگیری از دست دادن عضله اشاره کرد.

مالتودکسترین و دکستروز از کربوهیدرات‌های کم هزینه ای هستند که شاخص گلیسمیک بالائی دارند. این شاخص به این معناست که آنها میتوانند باعث افزایش سطح قند خون شده و سطح انرژی را افزایش دهند.

مکمل (۵- (HTP-ترکیبی ست که در بدن توسط آمینو اسید تریپتوپان ساخته می شود . اسید تریپتوپان در واقع انتقال دهنده عصبی سروتونین می‌باشد. سروتونین از طریق سیگنال دهی‌ به انسولین از تجزیه ماهیچه‌ها جلوگیری کرده و در رشد عضلات موثر واقع می شود.

مکمل ZMA ازترکیبات زینک مونومتیونین آسپارتات، منیزیوم آسپارتات و ویتامین B6 تشکیل شده است. این مکمل با تاثیر برروی سلول ها جهت جذب بهترانسولین به افزایش حجم عضلات و افزایش میزان قدرت بدنی یاری می رساند.

مکمل بتا آلانین که سبب افزایش سطح کارنوزین در ماهیچه‌ها میشود افزایش قدرت بدنی، استقامت عضلات، کاهش خستگی‌ را به همراه دارد. از مزیت های مصرف بتا آلانین به همراه کراتین بخصوص در دوره های حجم گیری میتوان به بهبود شکل فیزیکی بدن اشاره کرد.


مکمل های برتر برای دوره کات

دوره "کات" یا "تفکیک" و یا "خشک کردن" دوره ای در تمرین های بدنسازی است که فرد در آن شروع به کاهش ذخیره چربی با کمترین میزان کاهش توده عضلانی می پردازد. در دوره کات تمرینات هوازی بیشتر انجام می شوند. مصرف کربوهیدرات پیچیده نزدیک به صفر می رسد. در مجموع تعداد کالری بدن به 500 کالری در روز خواهد رسید بنابراین در این دوره وعده های غذایی مختصرتر و کوچکتر خواهند شد. هرچند برای جلوگیری از فقدان کالری تعداد وعده های غذایی بیشتر و گاهی به 10 وعده در روز می رسد.

از مکمل های مورد نیاز در دوره کات میتوان به مکمل های زیر اشاره کرد:


 • ال‌ کارنیتین
 • آمینو اسید‌های شاخه دار
 • سی‌ ال‌‌ ای (CLA) 
 • عصاره چای سبز و روغن ماهی


بهترین مکمل های بندسازی

بهترین مکمل های بدنسازی

بهترین های مکمل های ورزشی بسته به وزن و قد و میزان فعالیت جسمی افراد مشخص می شوند. اما بنا به بازتاب استفاده ازمکمل های اوریجینال بهترین های مکمل های ورزشی به صورت زیر تقسیم می

شوند:

پروتئین وی چیست؟ (whey)

پروتئین وی ترکیبی از پروتئین هایی است که از آب پنیر جدا میشود. شیر حاوی دو نوع پروتئین است: کازئین و وی. هنگامی که از شیر پنیر میسازید چربی های آن منعقد شده و پروتئین وی به صورت شیرآبه جدا میشود. این پروتئین به تنهایی بی مزه است. برای همین به پودرهای آماده آن طعم دهنده میزنند. کاکائو-وانیل و توت فرنگی رایج ترین طعم های پودر وی در بازار است. همچنین به دلیل بی مزگی این پروتئین از شکر نیز به عنوان افزودنی به پودرهای خوراکی پروتئین وی استفاده میشود. پودرهای شکر دار رای ورزشکارانی که قصد کاهش وزن و تقویت عضله دارند اهمیت دارد.

مزایای مصرف پروتئین وی

پروتئین ها که یکی از مهمترین اجزای بدن هستند از آمینواسیدها تشکیل میشوند. از 20 نوع آمینواسید وجود در طبیعت، 9 تای آن از طریق تغذیه به بدن میرسد و مابقی را خود بدن میسازد. پروتئین وی یکی از پروتئین های مغذی است که هر 9 آمینواسید ضروری بدن، به خصوص مقادیر فراوانی لوسین و سیستئین را دارد. بنابراین دریافت پروتئین و آمینواسیدهای چندشاخه را در بدن بالا میبرد. شواهد زیادی نشان میدهند پرتئین وی در عضله سازی و تقویت عضله اثر دارد. بنابراین یکی از مکمل های رایج در بین ورزشکاران به شمار میرود. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان میدهند پروتئین وی با بهبود متابولیسم بدن و کاهش اشتها به کاهش وزن کمک میکند.

مقدار مصرف و عوارض پروتئین وی

پروتئین وی بسیار ایمن است و برای مصرف صحیح آن عارضه دار نیست. بهتر است روزانه 1-2 بار ( 25-50 گرم) مصرف شود. توصیه میشود از دستورالعمل موجود در بسته بندی پیروی کنید. بهتر است بدانید اگر مصرف پروتئین های روزانه تان بالاست اضافه کردن پروتئین وی به رژیم غذایی ضروری نیست. همچنین مقادیر بالای این پروتئین میتواند مشکلات گوارشی از جمله تهوع، استفراغ، اسهال، درد و گرفتگی شکم را به دنبال داشته باشد. اما به طور کلی این پروتئین بسیار بی عرضه بوده و اکثر مردم میتوانند بدون هیچ نگرانی از آن استفاده کنند.

پروتئین وی ایزوله چیست؟ ISOLATE

پروتئین وی به دو نوع ایزوله و تغلیظ شده به دست می آید. برای استخراج پروتئین وی از شیر از روندهای مختلفی که در تولید ماست و پنیر کاربرد دارد، استفاده میشود. بعد از اینکه غلظت پروتئین به 80% رسید میتوان مایع حاصل را خشک کرد تا پودر حاوی پروتئین وی به دست بیاید. 20% باقی مانده حاوی کربوهیدرات و چربی هاست. اگر روند جداسازی پروتئین را با روندهایی جایگزین کنیم که پروتئین حاص 90% شود، به آن پروتئین ایزوله میگویند. در حقیقت وی ایزوله مقادیر کمتری قند و چربی دارد. اگرچه وی ایزوله گران تر از وی تغلیظ شده است، درهرحال از نظر اثرگذاری این دو نوع پروتئین تفاوتی ندارند. بهتر است کسانیکه مصرف کمتر قند و چربی برایشان اهمیت دارد از آن استفاده کنند.

پروتئین کازئین چیست و با پروتئین وی چه تفاوتی دارد؟

شیر دو نوع پروتئین دارد. کازئین که 80% پروتئین های شیر را تشکیل میدهد و وی که 20% را شامل میشود. پروتئین کازئین هضم آرامی دارد، درحالیکه هضم پروتئین وی سریع است. کازئین هم مثل پروتئین های حیوانی دیگر همه آمینواسیدهای ضروری بدن را دارد. بنابراین منبع پروتئینی کاملی است. در مکمل های کازئین مواد جانبی از جمله کربوهیدرات، چربی و ریزمغذی هایی مثل کلسیم اضافه میکنند.

مزایای استفاده از مکمل کازئین

زمانی که برای مدتی غذا نخورده باشید ممکن است بدن پروتئین هایتان را تجزیه کند و از انرژی آن استفاده کند. پروتئین کازئین به علت اینکه دیر متابولیسم است، برای مدت طولانی در بدن باقی میماند و به خصوص در این زمان هایی که بدن نیاز به تجزیه پروتئین بدن برای کسب انرژی دارد، استفاده میشود. پس دیگر پروتئین های بدن تجزی نمیشود. به همین علت به کازئین « پروتئین آنتی کاتابولیک» هم گفته میشود. مانند پروتئین وی، کازئین نیز اگر با ورزش مقاومتی همراه شود میتواند به بهبود رشد و قدرت عضلات کمکم کند. همچنین ممکن است در کاهش وزن نیز موثر باشد.

چگونه با مصرف کازئین بیشترین فواید را به دست آوریم؟

اگر کازئین را قبل یا بعد از ورزش مصرف کرده اید بهتر است از یک پروتئین سریع هضم مثل فرم هیدرولیز شده ی کازئین یا پروتئین وی استفاده کنید. بهترین زمان مصرف کازئین، شب قبل از خواب است. برای مصرف 25-50 گرم (روزانه) از پودر مکمل کازئین را با آب مخلوط کنید وخوب هم بزنید. همچنین میتوانید پس از مخلوط کردن پودر با آب، 5 دقیقه آن را در فریزر گذاشته تا یخمکی شود و سپس بخورید.

پروتئین سویا چیست؟

برای گیاهخواران و کسانیکه به پروتئین های لبنیات آلرژی دارند، یکی از مهم ترین منابع دریافت پروتئین، سویا است. اگرچه پروتئین سویا یک منبع غنی پروتئینی با منشا گیاهی و سرشار از ریزمغذی هاست، با اینحال مقادیر فراوانی فیتات دارد که مانع جذب کافی عناصر معدنی میشود. جالب است بدانید برخلاف منابع پروتئنی گیاهی دیگر، پروتئین سویا، پروتئین کاملی است و همه آمینواسیدهای ضروری بدن را داراست. با اینحال در مطالعات نشان داده شده است نسبت به پروتئین وی در عضله سازی ضعیف تر عمل میکند. همچنین اگر پروتئین سویا با پروتئین های دیگر ترکیب شود اثر بهتری دارد.

آمینواسید های شاخه دار چیست و چه اثراتی دارند؟

لوسین، ایزولوسین و والین سه اسیدآمینه ی ضروری بدن هستند که ساختار مولکولی آن ها شاخه دار است. اهمیت آمینواسیدهای شاخه دار در این است که بدن نمیتواند آن ها را بسازد و از راه تغذیه به دست می آیند. این اسیدآمینه ها در ساخت پروتئین عضلات و تولید انرژی نقش دارند. همچنین ممکن است وارد مغز شوند و در عدم بروز خستگی نقش داشته باشند. اگرچه اثرگذاری آمینواسیدهای شاخه دار برای بهبود عملکرد ورزشی هنوز قابل بحث است، با اینحال خستگی در طول ورزش را کاهش میدهند. همچنین مصرف آن ها قبل یا بعد از ورزش میتواند درد عضلانی را کاهش دهد؛ البته این اثر در افراد مختلف متفاوت است. از جمله اثرات دیگر BCAAs بهبود رشد عضله، کمک به کاهش وزن، تاثیر در کنترل قند خون و بهبود عملکرد کبد در بیماران کبدی است.خرید مکمل های ورزشی


                           

نحوه مصرف آمینواسیدهای شاخه دار

مقدار مصرف آمینواسید های شاخه دار بستگی به هدف استفاده از آن دارد. برای افراد بالغ مصرف 5-12 گرم روزانه از آمینواسیدهای شاخه دار کافی است. برای ورزشکاران بهتر است 10-20 گرم روزانه استفاده شود.

ال کارنیتین چیست و چه اثراتی دارد؟

ال کارنیتین آمینواسیدی است که به عنوان ناقل اسیدهای چرب به داخل سلول عمل میکند و باعث تولید انرژی میشود. ال کارنیتین هم توسط بدن تولید میشود، هم مکمل های تغذیه ای آن در بازار وجود دارد. اگرچه با توجه به مکانیسم و اثر ال کارنیتین روی سلول های بدن انتظار داریم به کاهش وزن و لاغری کمک کند، با اینحال اگر چنین اثری داشته باشد، بسیار کم است. تحقیقات نشان میدهد ال کارنیتین به عملکرد ورزشی کمک میکند، به علاوه در روند بهبودی بیماری های قلبی و نیز دیابت نوع دو اثر دارد. با اینحال مصرف مقادیر بیش از 2 گرم در روز میتواند خطر ابتلا به آترواسکلروزیس (تصلب شرایین) را افزایش دهد و مصرف مقادیر 2 گرم یا کمتر روزانه برای اغلب افراد بالغ توصیه میشود زیرا هم بدون عارضه است و هم اثرگذار است.

ال آرژینین (مکمل پمپاژ خون) چیست و چه اثراتی دارد؟

آرژینین به عنوان مکمل پمپ خون یکی از آمینواسیدهای ضروری است که فقط از طریق غذا به دست می آید. این مکمل پمپاژ خون بیشتر از طریق گوشت قرمز، مرغ، ماهی، لبنیات، دانه ها، حبوبات، آجیل، سبزیجات برگی و برخی میوه ها برای قابل دریافت است. بدن با استفاده از ال آرژینین، نیتریک اکساید را سنتز میکند. نیتریک اکساید باعث گشادی عروق و تنظیم جریان خون فرد میشود. در منابع معتبر علمی ادعا شده است، ال آرژینین میتواند به بهبود بیماری های عروق کرونر، بیماری های عروق محیطی، آنژین و اختلال نعوظ کمک کند. از طرفی اخطار میدهند مصرف ال آرژینین بعد از سکته قلبی خطرناک است و میتواند فرد را به سمت مرگ پیش ببرد. بنابراین اگر سابقه یا مشکل قلبی دارید در مورد مصرف ال آرژینین با پزشک خود مشورت کنید تا از فواید و ضررهای آن با توجه به سوابق بیماری خود مطلع شوید.

بهترین زمان برای مصرف پروتئین

اینکه چه زمانی بهترین موقع برای مصرف پروتئین باشد بستگی به هدف برنامه تناسب اندام شما و سلامت تان دارد. اگر قصد کاهش وزن دارید، مصرف میان وعده های غنی از پروتئین یا مصرف مکمل پروتئینی در بین وعده های غذایی بهترین زمانی است که به کاهش وزن کمک میکند. به این ترتیب کمتر گرسنه میشوید و درنتیجه کالری دریافتی تان کاهش میابد. اگر قصد عضله سازی دارید، بهترین زمان برای مصرف پروتئین، 2 ساعت بعد از فعالیت ورزشی تان است. اگر ناشتا مثلا قبل از صبحانه ورزش میکنید، بهتر است بلافاصله پس از اتمام ورزش از مکمل خود استفاده کنید. اگر برای جلوگیری از مفقود شدن عضله و ضعف آن پروتئین مصرف میکنید، بهتر است در هر وعده ی غذایی 25-30 گرم مکمل پروتئین مصرف کنید.

10 مکمل برتر و آنچه که شما باید دربارهآن ها و کاربردهای آن بدانید

در حقیقت ، در سالهای اخیر تاکنون ادعاهای بسیار زیادی در مورد مکمل ها مطرح شده است - به ویژه مواردی که به شما در ساخت ماهیچه ها کمک می کند و چربی بدن را از دست می دهید مردم اعتقاد دارند همه مکمل ها فقط اشکال گران قیمت روغن مار هستند. برخی دیگر از متخصصان پزشکی افراد را وادار می کنند تا مواد مغذی خود را فقط از مواد غذایی واقعی دریافت کنند.

این بد نیست که ابتدا به دنبال مواد مغذی خود در مواد غذایی بروید. مشکل این است که ، تعداد کمی از افراد به اندازه کافی غذای متنوعی می خورند تا تمام نیازهای غذایی را برآورده کنند. رژیم غذایی غذاهای حاوی مواد مغذی حیاتی را محدود یا کلا مصرف نمی کنند. به عنوان مثال اسیدهای چرب ضروری (EFA's) عبارتند از: اسید آلفا لینولئیک (یا امگا 3) ، و اسید لینولئیک (یا امگا 6).

کسانی که مصرف چربی را محدود می کنند ممکن است به اندازه لازم  چربی های ضروری که برای سلامتی و تناسب اندام  را نیاز است مصرف نکنند. در حالی که اسیدهای چرب آلفا لینولئیک یا LNA به عنوان شکل اساسی اسیدهای چرب امگا 3 ذکر شده است ، بدن باید آن را به DHA و EPA ، اسیدهای چرب اساسی امگا 3 تبدیل کند. با این حال ، آنها به طور طبیعی در ماهی های چرب ، مانند ماهی خال مخالی ، ساردین و شاه ماهی وجود دارند.

اگر هر هفته چندین وعده از این نوع ماهی های چرب دریافت نکنید ، احتمالاً در چربی های امگا 3 کمبود دارید زیرا بدن شما نمی تواند به طور مؤثر LNA را به EPA و DHA تبدیل کند ، خصوصاً اگر مرد باشید. اگر ماهی چرب نخورید ، باید مکمل غذایی امگا 3 مصرف کنید. مکمل های غذایی راهی برای تأمین مواد مغذی مهمی است که رژیم غذایی روزانه شما تأمین نمی کند. تعریف گسترده ای شامل مکمل های عملکردی است که لزوماً مورد نیاز مواد مغذی نیست.

با وجود مصرف بیش از آنچه در منابع غذایی وجود دارد یا در بدن سنتز می شود ، آنها می توانند اثرات ergogenic ، بهبود تمرینات و همچنین نتایج مربوط به عضله سازی شما فراهم کنند یا به شما در از دست دادن چربی اضافی کمک کند.

تاریخچه مختصری از مکمل های بدنسازی

اولین مکمل های غذایی شناخته شده تجاری در دهه 50 عرضه شد. بیشتر آنها در مقایسه با نسخه های امروزی نفت خام بودند ، اما از محبوبیت بالایی برخوردار بودند. یکی از اولین محصولات پروتئینی توسط ایروین جانسون در شیکاگو به فروش رسید - فرمولاسیون پروتئین شیر و تخم مرغ که سال ها از زمان خود گذشته بود.

جانسون به نوعی فهمید که شیر و تخم مرغ دو بهترین پروتئین هستند ، شاید به این دلیل که آنها به عنوان غذای اولیه برای بسیاری از حیوانات خدمت می کردند و بنابراین با رشد همراه هستند. جانسون طی سالها فرمول خود را اصلاح کرد و سرانجام به کالیفرنیا نقل مکان کرد و نام خود را به ریو بلر تغییر داد.

یكی از پیشنهادات بلر برای كسانی كه افزایش وزن و عضله آن دشوار بود ، مخلوط كردن پروتئین وی با خامه و یكی از عصاره های طعم دهنده مخصوصاً نارگیل مناسب بود. برخی از پیروان بلر بدنسازان برجسته دوره بودند ، از جمله اولین آقای المپیا ، لری اسکات ، که در سال 1965 این عنوان را کسب کرد.

تقریباً در همان زمان که بلر در حال فروش پروتئین خود بود ، باب هافمن و شرکت یورک بارل در حال فروش فرمول پروتئین سویا خود بودند. هیچ یک از آنها حاوی پروتئین باکیفیت نبودند ، با وجود تبلیغاتی که هافمن در مجلات خود ، Strength & Health و Muscular Development کرد.

 محصول دیگر یورک "پروتئین از دریا" بود. ظاهراً از نوعی جلبک دریایی تهیه شده است ، قوام خاک اره را دارد و مانند مقیاس ماهی های کم آب مزه دار شده است. بالاترین و بهترین استفاده از آن به عنوان یک القاءحالت تهوع بود.

با پیشرفت تحقیقات علمی ، آشکار شد که بهترین نوع پروتئین از شیر و تخم مرغ حاصل می شود. این منجر به یک انقلاب بزرگ بعدی در تغذیه ورزشی ، یعنی غذای مهندسی شده ، با پیشگام اسکات کانلی ، M.D ، یک متخصص مراقبت ویژه از کالیفرنیای شمالی شد که با یک کارآفرین جوان به نام بیل فیلیپس از گلدن ، کلرادو همکاری کرد.

آنها یک محصول شناخته شده را به بازار عرضه کردند ، یک مکمل پروتئین شیر حاوی مواد مغذی به اندازه کافی برای جایگزینی وعده غذایی. بازاریابی هوشمندانه فیلیپس منجر به افزایش محبوبیت آن شد و به دنبال آن بازاریابی محصولات مشابه که امروز نیز ادامه دارد.صنعت مکمل های ورزشی طی یک دهه گذشته رو به رشد بوده و محصولات بی شماری نیز در بازار وجود دارد. در حالی که برخی از آنها تحقیقاتی را انجام می دهند تا از ادعاهای زیادی که برای آنها صورت گرفته است ، استفاده کنند ، اما برخی دیگر چیزی بیش از تایید یک ورزشکار شناخته شده را پشتیبانی نمی کنند.

هنگامی که به بررسی مطالعاتی مبنی بر اثبات اثربخشی مکمل های غذایی می پردازید ، ابتدا باید ببینید که افراد آزمایشی چه کسانی یا چه کسانی بودند. به عنوان مثال ، یک مطالعه می تواند سلول های جدا شده ، حیوانات یا انسان ها را به عنوان موضوع معرفی کند و آنچه در سلول های جدا شده اتفاق می افتد همیشه آن چیزی نیست که در بدن انسان اتفاق می افتد.

در مورد دیگر ، مکمل های گفته شده به عنوان "مسدود کننده میوستاتین" از یک نوع جلبک دریایی تهیه شدند. در یک لوله آزمایش ، آنها به طور موثر فعالیت پروتئین میوستاتین را مسدود کردند ، که مانع رشد عضلات در بدن می شود. تبلیغات مکمل حاکی از آن است که به شما امکان می دهد سطح بی سابقه رشد عضلات را توسعه دهید ، اما همانطور که مشخص شد ، آنها واقعاً در بدن انسان کار نمی کنند.

با در نظر گرفتن این موارد احتیاط ، بیایید 10 مکمل برتر ورزشی را بررسی کنیم. همچنین به یاد داشته باشید که بهترین چیز ممکن است برای یک بدنساز برای دیگری مناسب نباشد. یک کارآموز که خوردن غذای کافی برای بدست آوردن توده بدن لاغر را دشوار می تواند از پودر افزایش وزن با کیفیت استفاده کند اما احتمالاً جایگزین غذا یا یک پودر پروتئین اساسی نیست.

 1. کراتین

کراتین ممکن است مؤثرترین مکمل در صورت انجام فعالیتی با شدت بالا باشد ، اما اگر تمرین اصلی شما از ایروبیک تشکیل شده است و شما قصد افزایش ظرفیت کار را دارید ، کراتین  هدر دادن پول شماست. تعداد کمی از مکمل ها پایه علمی محکمی دارند که کراتین دارد. مطالعات نشان می دهد که برای 80 درصد افرادی که از آن استفاده می کنند ، مؤثر است. از آنجایی که کراتین به طور طبیعی در گوشت یافت می شود ، هرچه گوشت بیشتری بخورید ، به مکمل کراتین كمتر نیاز خواهید داشت. با این حال ، گیاهخواران یا کسانی که به ندرت گوشت می خورند ، از مکمل های کراتین می توانندآن را کسب کنند.

استفاده اولیه کراتین به عنوان یک اهدا کننده پشتیبان فسفات برای دوباره پر کردن ATP ، ابتدایی ترین شکل انرژی و منبع انرژی برای کلیه انقباضات عضلانی است. به عبارت دیگر ، کراتین مانند باتری دوم در ماشین شما عمل می کند. همچنین این یک بافر است و به خنثی کردن اسیدی بودن تولید انرژی در عضلات آموزش دیده کمک می کند.

عمده ترین بحث در مورد کراتین ، عوارض جانبی آن و بهترین  آن برای استفاده است. تقریباً تمام عوارض جانبی ناشی از کراتین ، مانند گرفتگی عضلات ، بیماری کلیوی و اختلالات دستگاه گوارش ، تحت بررسی های علمی کنترل شده  قرار گرفته است اما هنوز دلیل قابل توجهی پیدا نکرده اند. اگرچه ادعاهای مختلفی برای انواع مکمل های کراتین مطرح شده است ، اما کراتین مونوهیدرات که 99 درصد  آن جذب می شود بهترین آن برای استفاده می شود.


به هر حال ، سطح کراتین در خون بی معنی است. مهم است که چه مقدار به عضله تحویل داده می شود ، که توسط به اصطلاح پروتئین حمل و نقل کراتین کنترل می شود. این توسط مکانیسم پمپ سدیم / پتاسیم فعال می شود ، که به نوبه خود توسط انسولین فعال می شود.مطالعات اخیر نشان می دهد که ترکیب کراتین با پروتئین سریع الاثر، مانند آب پنیر، شما را قادر به دریافت مزایای افزایش جذب کراتین بدون نیاز به خوردن مقدار زیادی از کربوهیدراتهای ساده می کنند.

2. مکمل های پروتئین کازئین-آب پنیر

پروتئین شیر از 80 درصد کازئین و 20 درصد آب پنیر تشکیل شده است و این بهترین ترکیب برای تقویت تعادل مثبت ازت در بدنسازان است. دلیل آن این است که کازئین یک پروتئین با کندی است که در مدت زمان هفت ساعت اسیدهای آمینه را تحویل می دهد و آب پنیر یک پروتئین سریع عمل می باشد که در 90 دقیقه به اوج خود می رسد. هرچه پروتئین سریعتر جذب شود ، کبد سریعتر اسیدهای آمینه خود را اکسید می کند. این بد به نظر می رسد ، اما تحویل سریع اسیدهای آمینه آب پنیر همچنین باعث افزایش سنتز پروتئین می شود. یک پروتئین با عملکرد بیشتر مانند کازئین از تجاوز بیش از حد پروتئین ، یک اثر ضد کبدی ، که در نهایت از رشد یک اثر آنابولیک جلوگیری می کند.

3. اسیدهای چرب امگا 3

اگر حداقل سه بار در هفته ماهی چرب نخورید ، در اسیدهای چرب امگا 3 کمبود خواهید داشت. مطالعات نشان می دهد که در مورد 80 درصد از مردم این مورد وجود دارد. از آنجا که مغز از 40 درصد DHA ، یکی از امگا 3 تشکیل شده است ، کمبود طولانی مدت ممکن است باعث اختلال در عملکرد انتقال دهنده عصبی مغز شود و در نتیجه افسردگی و پرخاشگری ایجاد کند. امگا 3 فواید درمانی زیادی را به همراه دارد. مطالعات اخیر نشان می دهد ، افراد میانسال که رژیم های غذایی سرشار از چربی امگا 3 می خورند ، 75 درصد از ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش داده اند. امگا 3 به جلوگیری از چندین نوع سرطان از جمله سرطان سینه و پروستات کمک می کند.

امگا 3 حساسیت به انسولین را بهبود می بخشند و غشاهای سلولی را قابل انعطاف تر می كنند تا هورمون ها بتوانند با گیرنده های سلولی به طور مؤثرتر در تعامل باشند. برخی مطالعات حاکی از آن است که مصرف سخاوتمندانه امگا 3 ، حداقل 5 گرم در روز ، سنتز چربی بدن را محو می کند و التهاب را کاهش می دهد ، این کار می تواند به تسکین درد مفاصل و ماهیچه ها کمک کند.

باید بدانید که یک ویژگی التهابی اولیه هیپرتروفی عضلانی یا رشدی وجود دارد که توسط چربی های امگا 3 و سایر داروها  قابل  پیشگیری است. راه حل این است که قبل از تمرین امگا 3 مصرف نکنید.امگا 3 به شکل مایع هم وجود دارد که به دلیل مشکلاتی که در بلع بریا افراد ممکن است برای افرا وجود داشته باشد به شکل کپسول تجویز می شود کپسول هایی حاوی 5 گرم امگا3.

4.آنتی اکسیدان ها

اصطلاح آنتی اکسیدان یک کلمه  فراگیر است که شامل هزاران ماده مغذی از جمله ویتامین ها ، مواد معدنی و فلاونوئیدها است. بسیاری از آنها در میوه ها و سبزیجات یافت می شوند که غالباً در رژیم های معمولی بدن سازی بخصوص رژیم های چربی از بدن به مقدار کافی وارد نمی شوند.

ورزش باعث ایجاد واکنشهای اکسیداتیو می شود که به طور معمول برای بدن شما سمی است. سیستم های آنتی اکسیدانی بدن که در برابر اکسیداسیون کار می کنند ،  که غالباً  در ورزش این اتفاق می افتد. آنتی اکسیدان های اضافی به آنها کمک می کند تا با اکسیدان های سمی متعددی مقابله کنند ، مانند رادیکال های آزاد تولید شده هنگام ورزش ، متابولیسم اکسیژن شما را بالا می برند. آنتی اکسیدان های رژیم غذایی معمولی شامل ویتامین های E ، C و B- کمپلکس و همچنین:

·         سلنیوم

·         فلز روی

·         منگنز

·         عصاره چای سبز

·         عصاره هسته انگور

5- نوشیدنی های بازیابی پس از تمرین(Post-Workout)

اگرچه مشابه نوشابه های پروتئینی است ، PWO همچنین حاوی کربوهیدرات های ساده و سایر مواد مغذی است که تحقیقات خوب نشان می دهد به بهبود عضلات و رشد ماهیچه ها کمک می کند. بهترین پروتئین موجود در چنین فرمول ها  آب پنیر است که به سرعت جذب می شود. کربوهیدراتهای ساده اضافه می شوند زیرا باعث تقویت دوباره گلیکوژن و ترشح انسولین می شوند. مطالعات نشان می دهد که نوشیدنی های ریکاوری قبل و بلافاصله بعد از آموزش می توانند به طور مفیدی استفاده شوند. نوشیدنی قبل از تمرین به دلیل افزایش جریان خون ناشی از ورزش ، میزان اسید آمینه را برای افزایش عضلات استفاده می کنند.

6. گلوکوزامین و کندرویتین

هر دو ماده به طور طبیعی در بدن یافت می شوند. آنها درد ناشی از مفاصل درد و بافت همبند را تسکین می بخشند و باعث بهبودی می شوند. اثر دوم  که گلوکزامین و کندرویتین  را از داروهای ضد التهابی متمایز می کند ، که درد را تسکین می دهد اما هیچ کاری برای ترمیم بافت یا به تاخیر افتادن تخریب مفصل انجام نمی دهد. دوزهای معمولی روزانه 1200 میلی گرم گلوکوزامین و 800 کندرویتین است که در ابتدا می تواند دو برابر شود.

گزارشی از عوارض جانبی مرتبط با استفاده گلوکوزامین، مانند تداخل با متابولیسم گلوکز عادی هستند، درست نیست. نکته ای که باید در مورد گلوکوزامین و کندرویتین در نظر داشته باشید این است که مفاصل گردش خون نسبتاً ضعیفی دارند. این بدان معناست که برای مکمل هایی که به منظور درمان مشترک استفاده می شوند ، زمان لازم است.

7. مکمل های چند هسته ای

شاید به نظر می رسد که چنین مکمل مشترکی به عنوان مواد معدنی در این لیست قرار بگیرد ، اما کمتر کسی  هست که  بداند این ها مواد معدنی فعال کننده آنزیم هستند. از طرف دیگر بسیاری از ویتامین ها کوآنزیم هستند ، به این معنی که بدون مواد معدنی بی فایده هستند. بسیاری از مواد معدنی مانند روی و کروم نیز با هورمونهای مختلف آنابولیک مانند تستوسترون ، هورمون رشد و انسولین در تعامل هستند.

از آنجا که اکثر ترکیبات ویتامین و مواد معدنی از نظر میزان ویتامین کافی هستند اما در مورد مواد معدنی کم و زیاد هستند ، مصرف یک مولتی مدولر با قدرت زیاد و محتاطانه بسیار مفید است. این امر به ویژه در صورتی که رژیم دارید و گروههای غذایی مانند لبنیات که بهترین منبع کلسیم هستند را محدود می کنید ، بسیار مهم است.

8- چای سبز

اگرچه چای سبز یک آنتی اکسیدان است ، اما تحقیقات بر روی آن چنان چشمگیر است که من انتخاب کردم که به تنهایی لیست کنم. ترکیبات فعال موجود در چای سبز گروهی از ترکیبات آنتی اکسیدانی هستند که به عنوان کاتچین شناخته می شوند. فعال ترین کاتچین تحت عنوان مخفف EGCG می رود و در فعالیت آنتی اکسیدانی تقریباً 100 برابر بیشتر از ویتامین های E و C است.

چای سبز فواید بسیاری برای سلامتی از جمله مهار بیماری های قلبی عروقی و سرطان دارد. این ماده همچنین دارای برخی از اثرات گرمازا خفیف ، مستقل از مقدار کافئین آن است که ممکن است به کاهش چربی کمک کند. برخی مطالعات حتی نشان می دهند که چای سبز محافظت در برابر دژنراسیون مفصل است. اگر وقت و تمایل به نوشیدن روزانه چند فنجان چای سبز ندارید ، می توانید با استفاده از کپسول های استاندارد یا قرص های چای سبز اثرات یکسانی یا بهتری دریافت کنید.

9. مسدود کننده های استروژن بدون نسخه

آخرین بازمانده از مکمل های طرفدار هورمون ، که در ژانویه گذشته از فروش خارج شدند ، مکمل های مسدود کننده  آنزیم آروماتاز  هستند ، که آندروژن ها را به استروژن تبدیل می کند. در مردان عادی ، آنزیم بسیار فراگیر است و در بافتهایی مانند ماهیچه ، مغز و پوست وجود دارد. حدود 20 درصد تستوسترون آزاد در گردش خون از طریق آروماتاز به استروژن تبدیل می شود. بنابراین مسدود کردن آروماتاز منجر به افزایش تستوسترون خواهد شد ، که این باعث افزایش اندازه و قدرت می شود. استروژن همچنین به ذخیره چربی ها ، به ویژه چربی های زیر پوستی یا فقط زیر پوست مرتبط است.

این بدان معنی است که کاهش استروژن همچنین به افزایش تعریف ماهیچه ها ، به ویژه با رژیم غذایی مناسب و آموزش کمک می کند. مکمل های فعلی مسدود کننده استروژن بی خطر هستند اما نباید در طول سال مورد استفاده قرار گیرند ، زیرا مردان به مقداری استروژن احتیاج دارند. مسدود کننده های استروژن نباید توسط زنان استفاده شود. حدود یک سوم از تولید استروژن آنها از تبدیل آندروژن های آدرنال به استروژن از طریق فعالیت آروماتاز ناشی می شود.

10. مکمل فیبر

مگر اینکه حداقل 5 وعده در روز از میوه ها و سبزیجات مختلف بخورید ، به احتمال زیاد فیبر کافی مصرف نمی کنید. رژیم های غذایی کم کربوهیدرات محبوب همه از نظر فیبر کمبود دارند. فیبر به کاهش التهاب بدن کمک می کند و از چربی خون و فشار خون محافظت می کند. فیبر محلول (مانند صمغ گوار یا psyllium) که درست قبل از وعده غذایی حاوی کربوهیدراتهای با شاخص گلیسمی ساده یا زیاد انجام می شود ، ورود کربوهیدرات ها به خون را کند می کند.

این بدان معنی است که انسولین کمتری ، چربی بدن کمتری دارد و سطح قند خون تثبیت می شود. فیبر به دو شکل نامحلول و محلول است. منبع ارزان و مؤثر فیبر نامحلول ، سبوس گندم فرآوری نشده است. اشکال فیبر محلول شامل پکتین ، صمغ گوار ، پسیلیوم و جو دوسر است. برای به دست آوردن مزایای بسیار زیادی فیبر به هر دو فرم نیاز دارید.

لینک مقاله