انواع مکمل های بدنسازی و فواید و عوارض مکمل های ورزشی

ورزشکاران حرفه ای برای انتخاب درست انواع مکمل های بدنسازی و ورزشی قبل از هز چیز نیاز به آشنایی با انواع این مکمل ها دارند. در ادامه باید خواص هریک را بدانند و این که هر یک از این محصولات چه کاربردی دارد. بر اساس نوع ورزش و میزان نیازی که دارند، و سیستم بدنی خود باید آن ها را انتخاب و در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

مکمل های ورزشی چه مزایا و معایبی دارند

بر اساس بررسی NCAA - National Collegiate Athletic Association تقریبا 42% از ورزشکاران از مکمل های ورزشی استفاده می کنند. مکمل ها حاوی ویتامین، مواد معدنی، پروتئین، کراتین و ترکیبات مختلف ارگوژنیک هستند. مکمل ورزشی عملکرد فرد را به حداکثر می رساند. تفاوتی نمی کند مکمل جهت کاهش وزن، افزایش وزن، سرعت و یا قدرت، استفاده شود آن ها می توانند اهداف را قابل دسترس و فرد را در بهترین وضعیت جسمی قرار دهند. پودر، ژل، نوشیدنی و شکلات وجود دارد. مکمل های ورزشی مواد مغذی کلیدی بدن فرد را فراهم می سازد. آن ها بدن فرد را آماده نگاه داشته و به فرد قدرت ادامه تمرین های فشرده را می دهد و در ضمن سبب سرعت مدت زمان ریکاوری می شوند.


مکمل های بدنسازی                  

Dominik Blagovic مدیر تولید Nutrichem - تولید کنندگان با سابقه مکمل های ورزشی می گوید: "مکمل های ورزشی با کیفیت و متناسب با نیاز فرد می توانند ورزشکار را در انجام ورزش و بهبود عملکرد یاری رساند". این درست است که مکمل خود از منابع طبیعی دریافت شده و فرد قادر به تامین آن از طریق رژیم غذایی روزانه است، اما مکمل ها یک فرم تصفیه شده و خالص از منابع غذایی هستند که به طور خاص برای افراد فعال (ورزشکار) طراحی شده اند.


معرفی برخی از انواع مکمل های ورزشی شایع

در ادامه به معرفی برخی از انواع مکمل ورزشی و ویژگی های هر یک و موارد استفاده از آن ها می پردازیم. بر این اساس استفاده، هر یک از مکمل ها در موارد و ورزش های خاص خود کاربرد خواهد داشت. اگر استفاده از مکمل غیر اصولی و بدون هدف و برنامه ریزی انجام گیرد، قطعا نتیجه مطلوب را در پی نخواهد داشت. سوال اساسی درباره انواع مکمل های ورزشی و بدنسازی چگونگی تقسیم بندی آنها در زیر گروه های مختلف است.

تقسیم بندی انواع مکمل ها بصورت زیر جامع ترین نوع تقسیم بندی است:

گینر

کراتین

گلوتامین

آمینو اسیدها

پروتئین

چربی سوزها

ویتامین ها

مکمل های BCAA

بسیاری از مردم درباره عوارض آن ها نا آگاه می باشند. بسیاری نیز درباره عوارض استفاده از آن ها دچار شک و شبهه هستند زیرا تصور افراد بر این است که عوارض استفاده از این مواد بسیار بیشتر از فواید استفاده از مکمل ها است. پاسخ صحیح به این موضوع این است که در واقع مکمل ها هیچگاه جای وعده غذای سالم را نمی گیرند بلکه همواره باید در کنار رژیم غذایی استفاده شوند. در حقیقت استفاده درست از این مواد بنا به نیاز بدن و متناسب با نیاز روزانه سبب بهبود کیفیت زندگی و سلامت عمومی بدن فرد خواهد شد.


محرک‌ها

از محرک‌های اصلی می توان به کافئين و آمفتامين اشاره کرد، از عوارض جانبی محرک‌ها: توهم، بهم ریختگی ریتم قلب، کاهش وزن، تشنج، خون‌ريزی مغزی و حمله قلبی است.


داروهای ادرارآور

داروهای ادرارآورسبب دفع آب بدن شده و از عوارض استفاده از این داروها: تغییر ریتم ضربان قلب، دردهای عضلانی، خستگی مفرط و کمبود پتاسيم بدن می شوند.


استروييدهای آنابوليک

بسیاری از افراد برای افزایش توده و قدرت عضلانی از استروییدهای آنابولیک، استفاده می کنند. نوع اصلی این استروئیدها تستترون یا هورمون جنسی مردانه می باشد که اولا باعث تحریک ساخت عضله و دوما رشد موی بدن و کلفتی صدا می شود. استروئیدهای دارویی در برخی بیماری های مادرزادی که تستترون کم تولید می شود و یا برخی بیماری ها مانند ایدز توسط پزشک تجویز می شود. اما در برخی موارد که فرد تنها از این دارو جهت افزایش حجم عضله استفاده می کند عوارض مصرف بیشتر می شود. از عوارض استفاده از این مکمل بدنسازی طاسی، ناباروری و کلفتی شدید صدا در آقایان است. آکنه، مشکلات کبدی، خشونت رفتاری، اختلالات رفتاری از دیگر عوارض مصرف این دارو در خانم ها و آقایان است.


آندروستن ديون

آندروستن ديون در بدن به وسيله غدد فوق کليه بيضه‌ در مردان، و تخمدان‌ها در بانوان ترشح می شود. عوارض اين سبب مشکلاتی از قبیل آکنه، بزرگی دن پستان ها و کوچک شدن بيضه‌ها می شود.


کافئین یکی از  بهترین مکمل های بدنسازی برای استقامت

بنا به نظر جانت رانکین، استاد تغذیه در ویرجینیا: "تحقیقات اخیر نشان داده اند که کافئین سبب بهبود عملکرد، بخصوص در تمرینات استقامتی می شود".

کافئین انرژی فرد را بالا می برد. اگر فرد حدود 30 دقیقه قبل از مسابقه یا بازی ، این مکمل را استفاده کند توان استقامت او بهبود میابد. کافئین همچنین برای مسابقات طولانی و نفس گیر مانند ماراتن، نیز موثر واقع می شود. در آزمایش های علمی، تنیس بازان، بازیکنان فوتبال و دوچرخه سواران مورد مطالعه قرار گرفتند.

در برخی آزمایشات، کافئین به عنوان محرک، باعث افزایش سرعت ورزشکاران شد. در برخی دیگر، به ورزشکاران جهت حفظ انرژی و به اتمام رساندن مسابقه کمک کرد. بعضی از مطالعات نشان می دهد که کافئین همنین می تواند دردهای عضلانی بعد از تمرین را کاهش داد. این بدان معنی است که فرد می توانید زودتر به تمرین خود بازگردد.


عوارض مصرف بیش از حد کافئین

اگر این ماده بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد، بعد از مدت زمان بسیار زیادی از بدن دفع خواهد شد. بر اساس گفته رانکین "در استفاده از کافئین زیاده روی نکنید، فعالیت ورزشی شما هر چه باشد استفاده بیشتر از 400 میلی گرم در روز اشتباه است". همچنین فراموش نکنید که دیگر منابع روزانه کافئین خود را در نظر بگیرید. برای مثال در قهوه صبحانه حدود 100 میلی گرم کافئین است. دریافت بیش از حد کافئین می تواند باعث سردرد، تحریک پذیری، ناراحتی معده، کم آبی و کم خوابی فرد شود. این امر تاثیراتی چون تپش قلب، بیخوابی، استرس را نیز به همراه خواهد داشت.


کراتین برای تکرارها

آیا شما یک وزنه بردار هستید؟ کراتین مونوهیدرات می تواند به بهبود عملکرد عضلات در تکرارها کمک کند. بدن به طور طبیعی تولید کراتین می کند و عضلات از آن برای انجام تمرینات شدید استفاده می کنند. هنگامی که در تمرینات تکرارها را انجام می دهید، بدن از ذخایر طبیعی خود استفاده می کند. این یکی از دلایلی است که تکرار دهم شما خیلی سخت تر از اولی ست. کراتین به افزایش عملکرد شما در این تمرینات کمک میکند. گوشت گاو همچنین منبع غنی کراتین است.اگر فرد مقدار زیادی گوشت گاو در رژیم غذایی روزانه خود دارد، احتمالا استفاده از کراتین تاثیر چندانی بر عملکرد او نخواهد داشت. علاوه بر این کراتین در ماهی ها نیز وجود دارد. پس قرار دادن ماهی در رژیم غذایی نیز می تواند به عضله سازی در فرد کمک کند. کراتین در بدن تمامی افراد به صورت طبیعی حضور دارد. از آن جایی که این ماده در عضلات بدن مورد استفاده قرار گرفته و سوخت آن ها را تهیه می کند، مورد توجه ورزشکاران حرفه ای نیز قرار گرفته است. کراتين در بدن سبب تولید انرژی در عضلات فراهم شود. ازعوارض داروی کراتين می توان به دردهای معده، اسهال، تهوع، استفراغ و اضافه وزن می شود. عوارض استفاده زیاد کراتین آسیب به کلیه، کبد و قلب می باشد.


خرید مکمل های ورزشی                           

کارشناسان تغذیه کراتین را فقط برای افراد سالم توصیه می کنند. بعضی افراد برای هفته اول دوز بیشتری مصرف می کنند - حدود 4 وعده 5 گرمی در هر روز – این کار به اصطلاخ برای "بارگیری" ماهیچه با مکمل است. سپس آن ها به دوز "نگهدارنده" حدود 2 گرم در روز تغییر می دهند. برخی دیگر مرحله بارگیری را تجربه نکرده و از ابتدا با دوز پایین شروع می کنند. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که استفاده از این ماده نیز عوارضی را درپی خواهد داشت.

این که این ماده به شکل قابل توجهی در محیط های ورزشی شایع شده و مورد استفاده قرار می گیرد نباید افراد را گمراه کند. برخی مطالعات نشان داده اند که کراتین می تواند سبب افزایش چربی شود. همچنین مصرف دوزهای بالا باعث ناراحتی کلیه، کبد و قلب می شود، اما هنوز معلوم نیست چه مقدار ممکن است بیش از حد باشد. 


بهترین کراتین چیست و چگونه آن را انتخاب کنیم؟

انواع مختلفی از کراتین ها وجود دارند که استفاده از آن ها می تواند در مواردی فقط هزینه اضافی برای شما به همراه داشته باشد. در این مورد انتخاب کراتین مونوهیدرات می تواند مفید باشد. در ضمن استفاده از مکمل کراتین به صورت پودر می تواند انتخاب خوبی باشد. سایر انواع کراتین بر اساس مطالعات انجام گرفته ناپایدار بوده و در نتیجه در بدن افراد به خوبی جذب نمی شود. این امر به دلیل عدم تجزیه مناسب این نوع از کراتین ها در خون می باشد. اگر بدون استفاده از کراتین می تواند به وزن و حجم دلخواه خود دست پیدا کنید، نیازی به استفاده از کراتین ندارید. در غیر این صورت بر اساس میزان حجمی که می خواهید به آن برسید باید آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این ماده بدون انجام یک برنامه درست و دقیق ورزشی هیچ سودی برای بدن نخواهد داشت. پس مصرف آن برای افراد ورزشکار باعث ایجاد حجم در عضلات خواهد شد.


بهترین مکمل های بندسازیبتا آلانین برای سوزاندن عضلات

وقتی تمرینات سرعتی یا هوازی را در حداکثر برای 30 تا 90 ثانیه انجام دهید (مانند دوچرخه های داخل سالنی)، عضلات شما مقدار زیادی اسید لاکتیک را ایجاد می کنند. این زمانیست که احساس سوزش عضلانی می کنید. ورزشکاران بتا آلانین را بصورت کپسول یا یک پودر نوشیدنی برای جلوگیری از این سوزش عضلانی بکار می برند، از این طریق می توانند به تمرین ادامه دهند.بر اساس مطالعات دوچرخه سواران و دونده هایی که بتا آلانین را به مدت 4 هفته مصرف کردند، در مسابقات عملکرد بهتری داشته اند. اما همه مطالعات موافق این نظریه نیستند. رانکین می گوید: "نتایج قطعی در مورد وجود ندارد، مطالعات بیشتر در این زمینه نیاز است تا تاثیر مستقیم بتا آلانین بر بهبود عملکرد ورزش های هوازی مشخص شود".


آمینو اسیدهای زنجیره دار یا شاخه ای

آمینو اسیدها اجزای سازنده پروتئین هستند. انواع آمینو اسیدها را ماهیچه ها می توانند برای انرژی استفاده کنند. ورزشکاران آن ها را بعد از تمرین به شکل قرص، ژل یا پودر مصرف می کنند تا رشد ماهیچه را تحریک کنند. ورزش ابتدا تارهای عضله را می شکند یا تخریب می کند سپس در فرآیند بازسازی، عضله بزرگتر می شود. برخی مطالعات نشان می دهد که مکمل های آمینه اسید زنجیره ای موجب کاهش تخریب تارهای عضله می شوند. در اینصورت اگر فرد برای رشد عضلات نیاز دارد که حتما وزن کم کند، خوردن این مکمل در این زمان توصیه نمی شود زیرا که سبب کاهش سرعت تخریب تارهای عضلانی می شود. بر اساس مطالعات، ورزش منظم باعث رشد نسبی عضله می شود. بنابراین، مصرف اسید آمینه احتمالا از لحاظ فیزیولوژیکی زیاد ضروری به نظر نمی رسد، اما در عین حال مصرف آن مضر هم نیست.


پروتئین وی (آب پنیر) جهت رشد عضلانی یکی از بهترین مکمل های بدنسازی برای حجم

مانند آمینو اسید های زنجیره ای شاخه ای، بسیاری از ورزشکاران برای کاهش آسیب های عضلانی و رشد آن ها از پروتئین وی استفاده می کنند. میزان نیاز یک ورزشکار به پروتئین تقریبا دو برابر نیاز یک فرد معمولی است. ورزشکاران اغلب میزان بیشتری انرژی می سوزانند و آن ها برای بازسازی و ساخت عضله به ترکیبات پروتئینی نیاز دارند. بسیاری از افراد گیاهخوار همچنین جهت برطرف کردن نیاز بدن برای منابع غذایی مانند گوشت قرمز و لبنیات از ترکیبات پروتینی استفاده می کنند.شرمن می گوید: "حدودا 30 دقیقه پس از اتمام ورزش وقت دارید که پروتئین مصرف کرده و به رشد توده عضلانی کمک کنید" بر اساس آزمایشات اخیر پروتئین آب پنیر بعد از ورزش به کاهش آسیب عضلات کمک می کند و رشد آنها را نیز افزایش می دهد. شواهدی وجود دارد که در بلندمدت مصرف بیش از حد پروتئین می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان شود و همچنین مشکلات کلیوی شود.رانکین می گوید: "به نظر می رسد پروتئین آب پنیر گزینه مناسبی برای تمرینان مقاومتی باشد، اما شما مجبور نیستید حتما مواد مغذی را از مکمل دریافت کنید. یک وعده غذایی با پروتئین بالا بعد از تمرین نیز این کار را انجام می دهد"


فروشگاه اینترنتی مکمل های بدنسازی ایزی دارو


عوارض مکمل های بدنسازی چیست

استفاده نادرست و نامتناسب مکمل ها سبب بالا رفتن ریسک استفاده از آن ها می شود. همچنین استفاده از این مواد که از جای معتبر خریداری نشده اند به هیچ وجه توصیه نمی شود. بهترین مکان جهت تهیه مکمل بدنسازی داروخانه های معتبر و زیر نظر سازمان غذا و دارو می باشند. از مکمل های مورد تایید وزارت بهداشت می توان به مکمل های ON,BSN,Olimp اشاره کرد. داروخانه ها در اصل نمایندگی مکمل های بدنسازی در ایران هستند که موظف به ارائه محصولات بدنسازی اوریجینال می باشند. در برخی موارد حتی استفاده از این محصولات که از خارج از کشور بصورت مسافری وارد شده و در اختیار فرد قرار می گیرد نیز مشکل را حل نمی کند. به هیچ وجه بدون استفاده از نظر پزشک متخصص درکنار مربی متخصص بدنسازی از مکمل بدنسازی استفاده نکنید. مکمل ها برای جنسیت های مختلف، سنین متفاوت وهمچنین نیاز مشخص بدن فرد به آن ها قابل تقسیم بندی می باشند، بنابراین صرفا اگر یکی از دوستان یا آشنایان از مکمل خاصی استفاده می کند و برای او مفید واقع شده دلیل بر استفاده شما از آن مکمل ورزشی یا مکمل غذایی نیست. همیشه و همواره استفاده از مکمل  اوریجینال و اصل برای دریافت نتیجه بهتر و سریع تر پیشنهاد می شود.چند نکته مهم در مورد مکمل های بدنسازی داروخانه ای

  • مکمل های ورزشی را تنها به میزان توصیه شده استفاده کنید و دوز آن را به دلخواه تغییر ندهید. مشاوره با پزشک تغذیه برای میزان دریافتی مکمل متناسب با شرایط بدنی و نوع ورزش فرد اکیدا توصیه می شود. دریافت مکمل ورزشی در صورتی مفید فایده واقع می شود که دوز آن بر اساس استانداردهای لازم و همچنین مطابق با نیازهای بدن فرد تعیین شود.
  • سعی کنید مکمل ها را به صورت دوره ای مصرف کنید، به اینصورت که بدن به استفاده از آن ها عادت نکند. برای مثال بعد از یک ماه استفاده از کراتین دو هفته مصرف آن را متوقف کنید.مکمل های ورزشی را از مراکز معتبر و داروخانه ها تهیه نمایید.
  • قبل از خرید مکمل از اصل و پلمپ بودن محصول اطمینان حاصل کنید. برچسب اصالت محصول که تاییدی بر واردات قانونی آن است بررسی نمایید. بر اساس گزارش کارشناس غذا و دارو در حال حاضر 50 درصد پودر ها و مکمل های ورزشی دارای مجوزها و مدارک لازم جهت فروش و عرضه در بازار یا فروشگاه اینترنتی مکمل های بدنسازی یا داروخانه آنلاین هستند و مابقی به صورت قاچاق و در شرایط نامعلوم تولید و عرضه می شوند.
  • در استفاده از کافئین محتاط باشید. زیرا استفاده طولانی مدت از آن از میزان حساسیت به کافئین کم می کند. بنابراین ناخودآگاه به دوز بیشتری از آن نیاز خواهید داشت. مصرف زیاد کافئین به غدد فوق کلیوی آسیب وارد می کند.
  • به یاد داشته باشید که رژیم غذایی سالم و مغذی می تواند اغلب مواد مورد نیاز بدن شما را به اندازه کافی فراهم آورد. استراحت، خواب کافی و تغذیه ورزشی و مناسب در بهبود عملکرد ورزشی شما تاثیر بسازیی دارد. داشتن قدرت بدنی و اندام زیبا چیزی ست که در طول سال ها تمرین و ممارست بدست می آید، چند هفته یا چند ماه کافی نیست. این مساله نیاز به نظم دارد که از طریق تعهد به آموزش سخت و رژیم غذایی خوب به دست آید.
  • قبل از مصرف هر گونه مکمل از خواص و ویژگی های آن آگاه شوید. بر اساس نوع نیاز بدن و ورزشی که انجام می دهید از آن ها استفاده کنید.
  • نقاط قوت و ضعف جسمانی خود را شناسایی کنید. برای این کار قبل از هر کاری با پزشک مشورت کنید. با یک آزمایش از سیستم بدنی خود آگاه شوید.
  • استفاده از مکمل های ورزشی در افراد زیر 18 سال، کودکان و نوجوانان در حال رشد ممکن است باعث مشکلاتی شود.
  • از توصیه و مشاوره های افراد غیر مسئول در این انتخاب و مصرف مکمل های بدنسازی و ورزشی استفاده نکنید.